• facebook
 • rss
 • Wolni od żądzy odwetu

  Karolina Pawłowska

  dodane 15.11.2015 00:05

  - Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy - ostatnie słowa ks. Jerzego Popiełuszki wypowiedziane publicznie przed porwaniem i męczeńską śmiercią wybrzmiały szczególnie mocno w Świdwinie.

  Za wstawiennictwem błogosławionego kapłana i męczennika świdwinianie modlili się za zamordowanych w piątkowym ataku terrorystycznym w Paryżu.

  Jego relikwie zostały uroczyście wprowadzone do kościoła pw. św. Michała Archanioła po wieczornej Mszy św. sprawowanej w intencji ojczyzny.

  - Zawsze nawoływał do tego, żeby nie dać się sprowokować, żeby nie mieć w sercu złości, nienawiści i chęci odwetu. Kojarzymy go ze słowami św. Pawła „zło dobrem zwyciężaj”. Oddał życie w obronie tych słów - przypominał w kazaniu ks. Roman Tarniowy, proboszcz świdwińskiej wspólnoty. Przywołał również słowa błogosławionego ks. Jerzego, które wypowiedział podczas ostatniego Różańca odmawianego 19 października 1984 r. w bydgoskim kościele Świętych Polskich Braci Męczenników: „Prośmy Chrystusa Pana, abyśmy w naszym codziennym życiu okazywali męstwo w walce o wartości prawdziwie chrześcijańskie”, oraz „ Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy”.

  Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko patronuje ulicy, przy której stoi świdwiński kościół; przed świątynią znajduje się również jego pomnik. Teraz świdwińska wspólnota może jeszcze cieszyć się obecnością błogosławionego w jego relikwiach.

  - Ks. Jerzy stał się patronem tego miejsca, ale dopiero dzisiaj ten pomnik i ta ulica nabiorą znaczenia. On będzie tu obecny od teraz nie tylko duchowo, ale także fizycznie w swoich relikwiach. Ale myślę, że to nie koniec tego, co chciałby tutaj uczynić - mówił ks. Tarniowy. Ks. Popiełuszko będzie także patronować fundacji, którą powołuje do życia parafia. Zajmie się ona gromadzeniem funduszy i spieszeniem z pomocą dzieciom chorym i niepełnosprawnym z terenu powiatu świdwińskiego.

  - Przedłużmy to błogosławione życie pośrednika i orędownika, z którego możemy czerpać przykład i wzór. Żebyśmy byli wrażliwi tak, jak on na los drugiego człowieka. A modląc się za jego wstawiennictwem także tworzyć dzieła na miarę chrześcijańskiego życia - zachęcał ks. Tarniowy.

  Eucharystii sprawowanej w intencji ojczyzny przewodniczył ks. mjr Andrzej Migała, proboszcz parafii wojskowej pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Świdwinie. Uczestniczyli w niej licznie przedstawiciele NSZZ „Solidarność” ze Świdwina, Połczyna Zdroju i Koszalina. Ufundowali oni relikwiarz, w którym przechowywane będą w relikwie bł. ks. Jerzego.

  Wierni, którzy przybyli sobotniego wieczora do świdwińskiego kościoła, modlili się za wstawiennictwem błogosławionego także w intencji ofiar paryskiego zamachu. Odmówili litanię i ucałowali relikwie.

  Po Mszy św. młodzież zaprezentowała krótki program artystyczny, wystąpiły także chóry z Połczyna Zdroju i Świdwina. Na koniec zapalono znicze i złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół