• facebook
 • rss
 • Jaki wychodzisz z kina?

  Katarzyna Matejek

  dodane 01.12.2015 23:58

  W Koszalinie odbyło się spotkanie "Gość na Plus" z Krzysztofem Zanussim.

  Po raz trzeci "Gość Niedzielny" i Radio Plus zaprosiły do Koszalina niezwykłego człowieka. Tym razem "Gościem na Plus" był Krzysztof Zanussi, wybitny polski reżyser, scenarzysta, autor książek i wykładowca akademicki. Okazją do spotkania stała się m.in. premiera ostatniego filmu reżysera "Obce ciało".

  Krzysztof Zanussi zgromadził w Koszalinie ok. 900 słuchaczy podczas trzech różnych spotkań. Najpierw zagościł w auli II Liceum Ogólnokształcącego im. W. Broniewskiego. Podjął z uczniami klas humanistycznych temat pasji, doboru lektur i filmów oraz w ogóle wagi dobrego wykształcenia. Zupełnie poważnie proponował "otwieranie własnych głów" na rozwiązania niesztampowe - np. naukę języka mandaryńskiego, przekonując przyszłych humanistów, że aż za tak odległymi granicami leży obszar, w którym w najbliższych latach można będzie realizować zawodowo własne talenty. Zapalał młodych, żeby nie marnowali zbyt dużo czasu na czytanie i oglądanie filmów. W zamian za to zalecał, by wybrali spośród nich te, które są naprawdę warte uwagi, zaliczone do kanonu sztuki literackiej i filmowej. Ostro skrytykował zaśmiecanie umysłów serialami.

  Zanussi mówił też młodym o modlitwie, Bogu. Starał się jednak nie moralizować, jedynie pokazywał, że rzeczywistość nadprzyrodzona mieści się w świecie opisywanym przez prawa fizyki (w młodości Zanussi studiował fizykę, stąd jego zainteresowanie naukami ścisłymi).

  Po południu K. Zanussi przekroczył progi Politechniki Koszalińskiej. Przy pełnej niemal auli duszpasterz akademicki ks. Remigiusz Szauer poprowadził rozmowę z gościem poprzez 3 tematy: sztukę reżyserii, sztukę życia oraz sztukę jako sztukę. Po każdej z części mikrofon przejmowali studenci, zadając pytania, m.in. o źródła inspiracji artystycznej.

  Kulminacją spotkań koszalinian z Krzysztofem Zanussim było spotkanie "Gość na Plus". Poprzedził je pokaz filmu "Obce ciało", który odbył się w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego w kinie Kryterium. Sala pękała w szwach, chętni zajęli także miejsca na dostawkach.

  Po seansie dziennikarze "Gościa Niedzielnego" i Radia Plus - ks. Wojciech Parfianowicz i Alicja Górska - przeprowadzili z reżyserem rozmowę na temat filmu "Obce ciało", jak również poprzednich filmów K. Zanussiego. Rozmowa dotykała także szerszych tematów - roli i granic sztuki, spraw duchowych, wiary, Boga.

  - Jeżeli obcujecie z jakimkolwiek dziełem sztuki, po prostu zmierzcie, jacy byliście wchodząc i jacy jesteście wychodząc - radził licznie zebranym w prostych słowach K. Zanussi. - Jeśli jesteście czymś lepsi, czymś mądrzejsi, pełniejsi, natchnieni, to znaczy, że to było dobre. A jak żeście wyszli takimi, jacy byliście, to znaczy, że zmarnowaliście czas.

  W drugiej części spotkania widzowie także sami zadawali pytania reżyserowi - m.in. o feminizm, polską kinematografię, plany reżyserskie gościa.

  Obszerne fragmenty tej rozmowy będzie można przeczytać w 50 numerze "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego".

  Współorganizatorem grudniowego spotkania "Gość na Plus" było Centrum Kultury CK 105 w Koszalinie.

  Cykl "Gość na Plus" to propozycja spotkań ze znanymi w przestrzeni medialnej osobami, które dzięki swojej pasji i niezwykłym dokonaniom mogą stać się inspiracją dla wszystkich poszukujących w życiu dobra i prawdy. Gośćmi cyklu byli już prof. Bogdan Chazan i podróżnik Marek Kamiński. Kolejnym "Gościem na Plus" będzie dziennikarz sportowy Przemysław Babiarz. Spotkanie z nim odbędzie się w lutym 2016 roku.

  Już niebawem ukaże się na stronie cała rozmowa z Krzysztofem Zanussim.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół