• facebook
 • rss
 • Modlą się o beatyfikację

  Karolina Pawłowska

  dodane 10.03.2016 16:56

  Świdwiński Pluton Różańca szturmuje niebo, żeby wyprosić beatyfikację bp. Czesława Domina - Biskupa Miłosierdzia.

  Codzienną modlitwą różańcową panowie ze świdwińskiej parafii pw. św. Michała Archanioła omadlają swoje rodziny, parafię, proszą o potrzebne łaski dla siebie i dla innych. Mają też szczególną intencję: proszą o wyniesienie na ołtarze zmarłego 20 lat temu pasterza diecezji.

  To właśnie imię bp. Czesława Domina nosi nowo powstały Pluton Różańca, do którego należą. Zdecydowali się na tego patrona nie przypadkowo.

  - Trudno nie przywołać bp. Domina w Roku Miłosierdzia. Dzięki naciskowi, który kładł na rozwój Caritas i rys miłosierdzia, którym nacechowana była cała jego posługa pasterska ludzie zapamiętali go jako Biskupa Miłosierdzia. Chcemy o nim przypominać, stawiać go sobie za wzór  i prosić o pomoc - wyjaśnia ks. Marcin Gajowniczek.

  W parafii, której patronuje św. Michał Archanioł, nie bez znaczenia jest także wielkie nabożeństwo, jakie bp Domin żywił dla archaniołów i aniołów, z którymi się „przyjaźnił”. To on wprowadził w Kościele koszalińsko-kołobrzeskim kultywowany do dzisiaj zwyczaj odmawiania modlitwy do św. Michała Archanioła po każdej Mszy św. I z jego inicjatywy w naszych kościołach wiszą obrazy Jezusa Miłosiernego.

  - Chcemy naszą modlitwą szturmować niebo i wyprosić dla niego wyniesienie na ołtarze - dodaje duszpasterz. 

  15 marca minie 20. rocznica śmierci bp. Czesława Domina. Choć w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej spędził zaledwie cztery ostatnie lata życia, zapisał się w pamięci jej mieszkańców jako Biskup Miłosierdzia.  

  Już wcześniej, przez 22 lata posługi katowickiego biskupa pomocniczego, dał się poznać jako człowiek wprowadzania miłosierdzia w życie. Potem starał się rozciągać tę działalność na całą Polskę, m.in. przewodnicząc najpierw Komisji Charytatywnej Episkopatu, a potem reaktywowanej Caritas Polskiej. Ten charytatywny rys posługi dał się zauważyć od razu, gdy w 1992 r. objął diecezję koszalińsko-kołobrzeską.

  Roztoczył opiekę nad mieszkańcami popegeerowskich wsi, zostawionych po transformacji gospodarczej samym sobie organizując m.in. akcję „Koza żywicielka” i nad dziećmi, dla których stworzył Ośrodek Charytatywno-Opiekuńczy w Podczelu, kołobrzeski ośrodek pw. Aniołów Stróżów, szkolną bursę w Szczecinku. Z jego inicjatywy powołano do życia Rodzinę Przyjaciół Seminarium Duchownego. Odwiedzał ludzi chorych, cierpiących, ubogich, rodziny wielodzietne potrzebujące pomocy. I przynosił im nie tylko dobre słowo.

  Był także kompozytorem. Piosenki jego autorstwa śpiewa się do dzisiaj. Pod koniec życia napisał pieśń sławiącą Miłosierdzie Boże i wyrażającą ufność: „Więc mi nie grozi żadna straszna trwoga: Jezu, ufam Tobie!  Jezu, ufam Tobie!” (z refrenu pieśni).

  Zmarł w wyniku długiej i wyczerpującej choroby nowotworowej. Pochowany został w przedsionku koszalińskiej katedry.

  Męskie Plutony Różańca to inicjatywa powstała w połowie 2012 r. przy wspólnocie modlitewnej Lew Judy w Toruniu. Świdwińska grupa jest zarejestrowana jako 29.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół