• facebook
 • rss
 • Warsztaty książki dotykowej

  Katarzyna Matejek

  dodane 06.06.2016 22:28

  Dzieci ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym z powodu niskiego statusu materialnego zaangażowały się w popularyzację wiedzy o historii Słupska.

  W ramach projektu "Audiobook na Krętej" przygotowują książkę dotykową.

  Fabułę zatytułowaną „O skrzatach i tajemnicy czterech wieżyczek” napisała słupska pisarka i dziennikarka Jolanta Nitkowska-Węglarz. Opowieść oparta jest na historii zabytkowego kościoła św. Mikołaja w Słupsku oraz historycznej ulicy Krętej biegnącej wzdłuż niego. Przez stulecia budynek spełniał wiele funkcji - od sakralnej po magazynową - by ostatecznie po wojnie stać się instytucją kulturalną - biblioteką publiczną.

  Warsztaty książki dotykowej odbyły się w Miejscu Animacji Kultury działającej przy Bibliotece im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku. Po przeczytaniu i omówieniu baśni każde z dzieci otrzymało jej fragment. Na papierze o zróżnicowanej fakturze i z użyciem różnych materiałów, np. płótna, filcu, koralików, guzików, wykonało ilustrację, która będzie mogła być odczytana przez osobę niedowidzącą.

  Odbiorcami audiobooka będą użytkownicy bibliotek ze Słupska i z powiatu słupskiego, w tym osoby niepełnosprawne z dysfunkcją wzroku.

  - Przygotowałam jedną stronę książki dotykowej. Później powstanie z tego cała książka, którą będą mogły przeczytać osoby niewidome. Na kartce tektury wykonałam skrzata z wełny, patyczków, zapałek - powiedziała Natalia z SP 6 w Słupsku. Dziewczynka przyznaje, że dzięki warsztatom zainteresowała ją historia słupskiej biblioteki.

  - Nasze książki są przeznaczone dla dzieci niewidomych i niedowidzących, ale także innych dzieci, które przychodzą do biblioteki - powiedziała Elżbieta Marszałek, koordynatorka warsztatów. - Wyjątkowe jest to, że tutaj dzieci tworzą coś dla innych dzieci. Dziś pracują z nami podopieczni placówki wsparcia dziennego. Rozumieją szczytny cel i bardzo angażują się w pracę.

  Projekt realizowany jest w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Kultura Dostępna".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół