• facebook
 • rss
 • Zostali biskupami u nas

  ks. Wojciech Parfianowicz

  dodane 07.06.2016 16:11

  11 czerwca ks. Krzysztof Włodarczyk przyjmie święcenia biskupie. Dotychczas w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej podobne uroczystości odbyły się czterokrotnie.

  Święcenia biskupie to bogaty w symbolikę obrzęd, który nieczęsto można obserwować osobiście.

  Z okazji święceń ks. Krzysztofa Włodarczyka, proponujemy historyczną podroż do przeszłości diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, przypominając poprzednie sakry.

  25 maja 1974 w katedrze w Koszalinie święcenia biskupie przyjął ks. Tadeusz Werno. Głównym konsekratorem był kard. Stefan Wyszyński - Prymas Polski, a współkonsekratorami: abp Antoni Baraniak - metropolita poznański oraz bp Ignacy Jeż, ordynariusz koszalińsko-kołobrzeskie. Bp Tadeusz Werno był biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej do roku 2007. Obecnie jest biskupem seniorem.

  15 kwietnia 1984 roku odbyła się pierwsza i dotychczas jedyna sakra biskupia w historii kołobrzeskiej Bazyliki, od momentu jej wybudowania. Tego dnia święcenia przyjął ks. Piotr Krupa. Głównym konsekratorem był ówczesny Prymas Polski, kard. Józef Glemp. Współkonsekratorami byli: abp Jerzy Stroba - metropolita poznański oraz bp Ignacy Jeż. Bp Piotr Krupa był biskupem pomocniczym w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w latach 1984-1992. W latach 1981-1986, czyli ostatnie dwa lata już jako biskup, był też rektorem koszalińskiego seminarium. Następnie został biskupem pomocniczym w Pelplinie, gdzie od roku 2011 jest biskupem seniorem.

  Bp Marian Gołębiewski swoje święcenia biskupie przyjął w koszalińskiej katedrze 31 sierpnia 1996 roku. Konsekrował go abp Józef Kowalczyk - nuncjusz apostolski w asyście abp. Henryka Muszyńskiego - metropolity gnieźnieńskiego oraz abp Mariana Przykuckiego - metropolity szczecińsko-kamieńskiego. Bp Marian Gołębiewski był 3. biskupem koszalińsko-kołobrzeskim. Sprawował swą posługę w latach 1996-2004. Następnie został metropolitą wrocławskim. W roku 2013 przeszedł na emeryturę i jest arcybiskupem seniorem.

  Ostatnia sakra biskupia w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej odbyła się 25 kwietnia 2009 roku. Tego dnia w koszalińskiej katedrze święcenia przyjął ks. Krzysztof Zadarko. Jego głównym konsekratorem był bp Edward Dajczak, a współkonsekratorami: abp Kazimierz Nycz - metropolita warszawski oraz bp Tadeusz Werno. Bp Krzysztof Zadarko jest obecnie biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Jest drugim biskupem, który pochodzi z terenu diecezji (urodził się w Słupsku, również bp Paweł Cieślik pochodzi z parafii Zakrzewo, która do roku 2004 należała do diecezji). Jest pierwszym biskupem, który ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Koszalinie.

  Zapraszamy do galerii z historycznymi zdjęciami.

  Święcenia ks. Krzysztofa Włodarczyka odbędą się w 11 czerwca o godz. 14 w bazylice w Kołobrzegu przy okazji diecezjalnych uroczystości 1050-lecia chrztu Polski.

  Plan całych uroczystości 10 i 11 czerwca TUTAJ

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół