• facebook
 • rss
 • Tropią chrześcijan

  Katarzyna Matejek

  dodane 15.07.2016 11:05

  Trwa projekt słupskiej młodzieży, która pod okiem bibliotekarzy w nietypowy sposób rozsławia miejskie zabytki i wielokulturową historię miasta.

  – Uznaliśmy, że nasz region jest niedowartościowany jeśli chodzi o turystykę historyczną. Postanowiliśmy stworzyć szczegółowo opracowaną trasę turystyczną – wyjaśnia  Elżbieta Wójcikowska z Miejskiej Boblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej, koordynator projektu "Tropem chrześcijan w wielokulturowym Słupsku".

  Młodzi detektywi historii, czyli uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Słupsku, nakręcili przewodnik po mieście i wcielili się w role oprowadzających. Wcześniej wyznaczyli trasę turystyczną. Powstał film naszpikowany wątkami przygodowymi, sensacyjnymi, a nawet kryminalnymi.

  Skupili się wokół aktualnego wydarzenia, jakim jest 1050-rocznica chrztu Polski. – Nie mogliśmy też pominąć osoby ks. Jana Giriatowcza, honorowego obywatela Słupska, znawcy tutejszej historii najnowszej i po prostu nietuzinkowego słupszczanina. Te trzy elementy zainspirowały nas, by nakręcić przewodnik po mieście tropem chrześcijan – podsumowuje koordynatorka.

  Jesienią efekty projektu będą udostępnione na stronie detektywihistorii.mbp.slupsk.pl. Strona zostanie wzbogacona biogramami duchownych. – Ponieważ projekt dotyczy wielokulturowego Słupska, zaprosiliśmy do wywiadu księdza katolickiego, popa i pastora. Bo przecież Słupszczanie to nie tylko rzymscy katolicy, ale też protestanci, prawosławni – wyjaśnia koordynatorka. Ponadto powstaną biogramy ks. Giriatowicza oraz nieżyjących już  duchownych zasłużonych dla miasta – ks. Jana Ziei i kl. Bronisława Kostkowskiego, patrona Słupska.

  Na początku października przewodnik zostanie wyświetlony na murach biblioteki. Młodzi słupscy detektywi zaprezentują go także rówieśnikom z okolicznych szkół ponadgimnazjalnych. Film – rozpowszechniony wśród placówek kulturalnych i oświatowych w powiecie – trafi do dużej grupy pasjonatów historii i turystów. Także tych niemieckojęzycznych, ponieważ dla turystów z Niemiec przygotowywana jest wersja w ich języku.

  Projekt jest realizowany dzięki grantowi Muzeum Historii Polski pozyskanemu w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Patronem medialnym projektu jest "Gość Niedzielny".

  Więcej o powstaniu filmowego przewodnika po Słupsku można przeczytać w aktualnym 29. wydaniu Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół