• facebook
 • rss
 • Uczycie nas radosnego wyznawania

  Karolina Pawłowska Karolina Pawłowska

  dodane 22.07.2016 14:30

  - mówią młodzi Szwajcarzy goszczący w Pile. Przepodpołudnie spędzili nad jeziorem, tańcząc, śpiewająci i ewangelizując.

  Tańcem i śpiewem wyznawali wiarę, zapraszając do modlitwy także wypoczywających nad wodą. Polsko-francusko-angielskie piosenki i uniwersalny język tańca sprawiały, że entuzjazm młodych udzielał się także letnikom.

  Dla Nathana Reynarda i Clémence Crognaletti to coś nowego.

  - Takie ewangelizowanie na ulicach czy plażach, poza murami kościoła, nie jest czymś powszechnym u nas, ale staramy się podejmować takie akcje w mojej wspólnocie. Uczymy się od was, jak je organizować, jak dzielić się swoją wiarą w taki radosny, żywiołowy, spontaniczny sposób - mówi Nathan.

  Pielgrzymi ŚDM w Pile
  Karolina Pawłowska

  - W Szwajcarii nie ma wielu młodych wierzących, wiele osób mówi, że wierzy, ale nie praktykuje swojej wiary, nie ma ich na Mszach św., nie ma ich w kościele.

  Bez wątpienia to jest sposób na to, żeby przyciągnąć młodych. Msza św. jest najważniejsza, ale chcemy pokazywać ludziom też to, że życie z Bogiem to radość, to szczęście. My to wiemy, ale musimy się nauczyć, jak opowiadać o tym innym - dodaje Clémence.

  Jak dodają oprócz żywiołowości pilan, zaskoczyło ich coś jeszcze.

  - Nie spodziewaliśmy się, że jest tylu młodych, którzy chcą być przy Panu Bogu - przyznaje Nathan.

  "Belgijka" na plaży
  Karolina Pawłowska

  - To sprawia, że jest bardzo pozytywna atmosfera, od razu poczuliśmy się częścią wspólnoty - dodaje Clémence.

  Ale i gospodarze zostali pozytywnie zaskoczeni.

  - Stereotypowo myśląc Europa Zachodnia jest letnia, jeśli nie zimna w wyznawaniu wiary. Nasi goście tworzą bardzo pobożną, rozmodloną grupę – mówi ks. Mateusz Chmielewski z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Pile.

  - W ogólnym planie, który dostaliśmy Msza św. podkreślana była bardziej w wymiarze niedzielnym, w ciągu kolejnych dni były planowane czuwania, nabożeństwa, jednak mocniej wyakcentowana była kultura czy sport. Kiedy spotkaliśmy się z naszymi gośćmi, okazało się, że tworzą bardzo rozmodloną grupę, dlatego staramy się też modyfikować haromonogram dnia tak, żeby stworzyć przestrzeń do wspólnej modlitwy, żeby móc spotkać się z Jezusem eucharystycznym, żeby był też „czas specjalny” - dodaje.

  Modlitwa w rytmie rap
  Karolina Pawłowska

  W Godzinie Miłosierdzia pielgrzymi ŚDM stworzą specjalną przestrzeń modlitewną na placu w centrum miasta. Zaproszą pilan do modlitwy Koronką, a później ruszą do „miejsc miłosierdzia”. Odwiedza m.in. ośrodek Caritas, Monar, spotkają się z chorymi i niepełnosprawnymi, zadbają także o jeden z pilskich starych cmentarzy.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół