• facebook
 • rss
 • Szczecinek będzie dopłacać do in vitro

  Karolina Pawłowska Karolina Pawłowska

  dodane 21.12.2016 12:38

  Szczecineccy radni zdecydowali, że miasto będzie pokrywać swoim mieszkańcom część kosztów związanych z procedurą pozaustrojowego zapłodnienia.

  Na poniedziałkowej sesji uchwalono, że przeznaczone zostanie na ten cel 100 tys. zł. z przyszłorocznego budżetu. Przeciwko dofinansowywaniu procedury pozaustrojowego zapłodnienia opowiedzieli się zdecydowanie radni z klubu „Razem dla Szczecinka”.

  Podczas ostrej dyskusji, która miała miejsce na sesji burmistrz Jerzy Hardie-Douglas zarzucał opozycyjnym radnym demonizowanie procedury in vitro.

  - Ja jestem przeciwny ze względu na moja wiarę. Natomiast klub zagłosował przeciwko, bo stanęliśmy na stanowisku - odsuwając kwestie światopoglądowe - że dofinansowywanie in vitro nie jest sprawą, którą powinno zajmować się miasto - podkreśla Marcin Bedka z RdS, nie ukrywając swojego krytycznego stosunku do in vitro.  

  - Wielu radnych składając przyrzeczenie mówiło: „tak mi dopomóż Bóg”. Tymczasem epatują swoimi lewicowo-liberalnymi poglądami. My się z tym nie zgadzamy. Kultura i wiara, w której zostaliśmy wychowani nie pozwalają na pewne czyny i uważamy, że in vitro w tym wydaniu, w jakim jest dzisiaj, kiedy niewykorzystane zarodki są zamrażane i nie wiadomo, co z nimi dalej robić, jest nie do przyjęcia - zauważa opozycyjny radny.

  Według statystycznych wyliczeń, które pojawiły się podczas dyskusji na programem liczba par, która mogłaby skorzystać z projektu w Szczecinku wynosi 16.

  - Jako urząd nie wykonywaliśmy badań, które pozwalałby stwierdzić ich rzeczywistą liczbę, ale podczas sesji padały od radnych głosy, że pary takie już zgłaszały się do nich z prośbą o pomoc - Mateusz Ludewicz, rzecznik prasowy szczecineckiego magistratu.

  Na razie nie wiadomo, jak szczecinecki program in vitro będzie wyglądał w szczegółach, ale opierać się będzie na ogólnopolskim programie refundacji prowadzonym przez Ministerstwo Zdrowia, który został w tym roku wstrzymany.

  - Najprawdopodobniej miasto będzie pokrywać część wydatków związanych z procedurą in vitro, a nie całość wydatków, ale zależy to również od tego, jak wiele par zgłosi chęć skorzystania z dofinansowania. Myślę, że na początku przyszłego roku będziemy mogli mówić o szczegółach, kiedy powstanie program. Jego przygotowaniem ma zająć się m.in. dr Marek Ogrodziński, radny, ginekolog i dyrektor medyczny szpitala w Szczecinku - dodaje Marcin Ludewicz.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół