• facebook
 • rss
 • Naklejka zamiast kredy

  Tomasz Borysewicz

  dodane 04.01.2017 16:49

  Problem z napisaniem kredą †CMB na jasnych lub pomalowanych olejną farbą drzwiach? W pilskiej parafii Świętej Rodziny oprócz kredy święcona będzie też... naklejka!

  Tradycyjnie w polskich kościołach 6 stycznia, uroczystość Objawienia Pańskiego, święci się kredę, którą to później na drzwiach swojego domu pisze się trzy litery: CMB i bieżący rok.

  Jednak nie wszystkie drzwi przystosowane są do tego, aby pisać na nich kredą. Z pomocą przychodzą salezjanie z parafii Świętej Rodziny w Pile, którzy po raz pierwszy w tym roku będą święcić w kościele specjalne... naklejki kolędowe.

  - Naklejka przygotowana jest przede wszystkim dla posiadaczy drzwi, po których nie można pisać kredą, np. pomalowanych olejną farbą. Czarna jest dla tych, którzy mają jasne drzwi. Na prośbę parafian i nie tylko przygotowaliśmy również białą naklejkę, dla tych, którzy mają drzwi ciemne - mówi z uśmiechem ks. Janusz Zdolski SDB.

  Naklejki †CMB 2017 zostaną poświęcone razem z kredą, czyli na wszystkich Mszach w uroczystość Trzech Króli. Dostępne będą za darmo. Przy nich wyłożony będzie koszyk, do którego będzie można złożyć dobrowolną ofiarę, pokrywającą koszty druku.

  - Co ciekawe, po naszą naklejkę kolędową zgłaszają się nie tylko osoby spoza parafii, ale także z całej Polski. Mamy przygotowane przesyłki do różnych zakątków naszego kraju - dodaje ks. Zdolski.

  Każdy, kto chciałby naklejkę kolędową, a nie jest z Piły lub nie będzie mógł uczestniczyć we Mszy 6 stycznia, może napisać e-maila do parafii, podając swój adres oraz wybrany wariant kolorystyczny naklejki. Ks. Janusz przygotuje ją i wyśle pocztą tradycyjną.

  Na naklejkach znalazły się krzyż, napis CMB, bieżący rok i grafika kościoła Świętej Rodziny. Mniejszymi literami jest też wyjaśnienie, skąd wzięło się †CMB, a nie jak w wielu polskich domach - K+M+B.

  Pilscy salezjanie przygotowali naklejki w dwóch wariantach kolorystycznych   Pilscy salezjanie przygotowali naklejki w dwóch wariantach kolorystycznych Tomasz Borysewicz

  - Często zdarza się zapis K+M+B, nawiązujący do imion „królów”. Jednakże dla katolika stosowniejszy byłby napis CMB i krzyż zamiast „plusów”. Oprócz łacińskiego Christus Mansionem Benedicat (z łac. Niech Chrystus błogosławi temu domowi), skrót ten związany jest także z trzema pradawnymi wydarzeniami Epifanii: chrztem - Baptesimus, weselem w Kanie Galilejskiej - Matrimonium i z pokłonem mędrców - co oddano wyrazem Cogito, poznaję - wyjaśnia ks. Janusz Zdolski SDB.

  Kredowy napis na drzwiach, bądź też przyklejenie naklejki jest wyrazem przyznania się do swojej wiary.

  Zwyczaj pisania kredą znaków na drzwiach ma swoje korzenie w starotestamentowej Księdze Wyjścia. Tam mowa jest o przejściu przez Egipt Anioła Śmierci, który zabijał pierworodnych, omijając domy oznaczone krwią baranka. Chrześcijanie zaadoptowali ten zwyczaj jako wyraz przyznania się do wiary w Chrystusa.

  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: PIŁA

  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Ajja
   05.01.2017 10:39
   To niepotrzebne wydawanie pieniędzy na naklejki - jak ktoś ma drzwi szklane czy malowane na olejno, litery można napisać nad drzwiami. Już nie raz takie napisy widziałam.
  • JAWA25
   06.01.2017 13:42
   "jest wyrazem przyznania się do swojej wiary" chrześcijanina poznaje się po jego uczynkach a nie po malowaniu czegoś na pokaz. A jak mówi Pismo "módl się w ukryciu" (Mt 6,6)
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół