• facebook
 • rss
 • "Abecedario" przy herbacie

  Katarzyna Matejek Katarzyna Matejek

  dodane 10.03.2017 21:24

  Hiszpański dla seniorów? Owszem, były opory. - Dopiero jak uświadomiłam im, że przecież codziennie ćwiczymy umysł, bo rozwiązujemy krzyżówki czy gramy w planszówki - to się uspokoili.

  Małgorzata Nowak, koordynatorka zajęć na świetlicy dla seniorów działającej przy koszalińskiej Caritas, zaprosiła do udziału w piątkowych lekcjach języka hiszpańskiego nie tylko swoich podopiecznych, ale także ich rówieśników z parafii katedralnej.

  Po niedzielnych ogłoszeniach duszpasterskich do grupy dołączyło kilkunastu nowych uczniów.

  A wszystko zaczęło się od tego, że Roberto Cabrera nie cierpi samotnych śniadań. Jest Peruwiańczykiem, od ponad 30 lat mieszka w Polsce. Jednak dopiero od niedawna czuje się tu nie najlepiej - synowie wyjechali za pracą za granicę, Roberto został sam jak palec. – To przerażające, naprawdę brutalne – mówi o zaczynaniu dnia od posiłku spożywanego "do lusterka". Ostatnio ma mnóstwo wolnego czasu i postanowił jadać większej grupie. Znalazł kompanów – seniorów, którzy jego propozycję zmiany menu przyjęli z aplauzem. Bo Roberto nie tylko lubi dobrze zjeść, ale i ugotować. Od lutego podjął wolontariat w świetlicy Caritas - razem z wolontariuszką Beatą Lewandowską zmienia nawyki żywieniowe seniorów.

  - Już nie jemy zwykłych kanapek podczas świetlicowych śniadań. Roberto uczy nas, jak w inny sposób przyrządzić lekki poranny posiłek, oparty w dużej mierze na warzywach. I jak wykorzystywać to, co mamy w lodówce, z czym to połączyć, żeby było smaczne - wyjaśnia M. Nowak i wymienia aktualne menu: sałatki, risotto, pasty, zapiekanki, tiramisu, sosy.

  W grupie łatwiej przemóc niepewność i powtarzać trudne hiszpańskie słówka.   W grupie łatwiej przemóc niepewność i powtarzać trudne hiszpańskie słówka. Katarzyna Matejek /Foto Gość Nauczanie języka hiszpańskiego to druga pasja Roberto. Zajęcia w Caritasie rozpoczął od nauki "abecedaria", hiszpańskiego abecadła.

  80-letnia Zofia Wapno, świetlicowa żartownisia, chętnie wyrywa się z domu na świetlicę. - Tutaj żyjemy sobie jak rodzinka. Śmiejemy się, opowiadamy, co się zdarzyło. To przynosi ulgę w życiu osoby samotnej - mówi.

  "Hiszpański przy herbacie" to dla niej szansa, by zmobilizować do pracy szare komórki. - Idzie to coraz trudniej, ale niech jeszcze trochę popracują. Człowiek musi trenować głowę, nie wolno się poddać - śmieje się.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół