• facebook
 • rss
 • Rzutem na taśmę

  ks. Wojciech Parfianowicz ks. Wojciech Parfianowicz

  dodane 11.04.2017 22:08

  Wypełniona po brzegi kaplica i zatłoczony korytarz na parterze - wielu mieszkańców Koszalina skorzystało z tzw. rekolekcji ostatniej szansy, które bp Edward Dajczak głosił w Domu Miłosierdzia od Niedzieli Palmowej do Wielkiego Wtorku.

  W ostatnim dniu rekolekcji bp Dajczak mówił m.in. o potrzebie dążenia do świętości. Zwrócił uwagę słuchaczy na brzemienny w skutki błąd w jej pojmowaniu. - Często utożsamia się ją z doskonałością - powiedział biskup, przestrzegając zgromadzonych w kaplicy Domu Miłosierdzia przed rozumieniem świętości jako owocu jedynie swoich wysiłków.

  Odwołując się do obecnej w teologii Kościołów wschodnich idei przebóstwienia, biskup stwierdził: - W naszej przemianie decydujące nie są nasze wysiłki, asceza, ale Bóg. Chodzi o to, żeby Mu nie przeszkadzać; żeby nie blokować Boga w sobie.

  Biskup mówił też o niebezpiecznym dualizmie, który może pojawić się w życiu chrześcijanina. - Bóg obecny jest w Kościele, w liturgii, ale także w stworzeniu. Jeżeli chcemy odnaleźć Go w liturgii, na modlitwie, to nie możemy eliminować Go z naszej codzienności. Pojawia się wtedy dwoistość, która fałszuje rzeczywistość wiary i właściwie uniemożliwia życie z Bogiem. Bóg jest gdzieś tam, na Mszy św., na modlitwie, a cała reszta rzeczywistości jest świecka, pogańska. Jeśli nasze spotkanie ze słowem Bożym będzie jakąś przestrzenią komfortu, chwilą wyseparowaną z codzienności, nasza wiara nie będzie zakotwiczona w codzienności, a co za tym idzie, będzie zafałszowana.

  Zapraszamy do obejrzenia przygotowanych przez "Dobre Media" relacji z rekolekcji:

  Dzień I
  bp Edward Dajczak - Rekolekcje Ostatniej Szansy 2017 - Dom Miłosierdzia Bożego w Koszalinie
  Dom Miłosierdzia Bożego

  Dzień II
  bp Edward Dajczak - dzień drugi - Rekolekcje Ostatniej Szansy 2017 - Dom Miłosierdzia w Koszalinie
  Dom Miłosierdzia Bożego

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół