• facebook
 • rss
 • O Ince u leśników

  red.

  dodane 13.04.2017 07:41

  W Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku odbyła się prezentacja się filmu „Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć” oraz spotkanie z jego reżyserem.

  Jacek Frankowski, reżyser filmu o sanitariuszce V Wileńskiej Brygady AK, przyjechał do Szczecinka na zaproszenie Stowarzyszenia „Brygada Inki” z Czarnego, Stowarzyszenie Rodzin Leśnych „Rodzina Leśnika 1934” oraz RDLP w Szczecinku.

  Najnowszy obraz dokumentalisty zawiera szereg wywiadów z członkami rodziny „Inki”, żołnierzami AK-WiN i historykami. Film został zrealizowany na zlecenie Lasów Państwowych. Sanitariuszka miała powiązania z tą instytucją: jej ojciec Wacław Siedzik był leśnikiem.

  Słowo wstępne przed filmem wygłosili Piotr Szubarczyk z gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz wicedyrektor RDLP dr Tomasz Skowronek. Po projekcji głos zabrał reżyser. 

  Wcześniej jednak goście mogli obejrzeć inscenizację „Wieczór żołnierzy wyklętych”. Przygotowana została przez uczniów gimnazjum w Czarnem, które nosi imię Danuty Siedzikówny „Inki”. Losy patronki szkoły posłużyły nauczycielkom Barbarze Dąbrowie-Jaworskiej i Dorocie Banaszak do stworzenia przedstawienia, które prezentowane było już w wielu miejscach regionu.   

  Spotkanie w siedzibie Lasów Państwowych zakończyły rozmowy ze świadkami historii: Jerzym Grzywaczem, uczestnikiem Powstania Warszawskiego ps. „Tapir”, harcerzem Szarych Szeregów, Prezesem Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy AK oraz por. Włodzimierzem Mikuciem, ps. „Wiś” i „Jarema”, żołnierzem I Wileńskiej Brygady AK, uczestnikiem operacji „Ostra Brama”, świadkiem „procesu szesnastu”, Prezesem Okręgu Wileńskiego Światowego Związku Żołnierzy AK.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół