• facebook
 • rss
 • Chrystus także nas chce wyprowadzić z grobów

  Katarzyna Matejek Katarzyna Matejek

  dodane 16.04.2017 11:46

  Bp Krzysztof Włodarczyk przewodniczył liturgii Wigilii Paschalnej w koszalińskiej katedrze.

  Czterogodzinne świętowanie Zmartwychwstania Chrystusa rozpoczęła liturgia światła w krużganku katedry. Ze świecami zapalonymi od Paschału wierni wysłuchali Exultetu, starożytnego orędzia paschalnego. Czytania ze Starego i Nowego Testamentu ukazały słuchaczom Boże działanie w dziejach świata aż po największe z wydarzeń na ziemi - zmartwychwstanie Pana Jezusa.

  O wyznaniu wiary w Zmartwychwstałego mówił w homilii bp Włodarczyk. - Można się znaleźć w sytuacji, kiedy trzeba będzie powiedzieć: jestem wierzący, jestem katolikiem - powiedział na wstępie. - Raz w roku nas pytają w Kościele właśnie o to. I o to, czy naprawdę nie chcemy mieć nic wspólnego z szatanem i grzechem. Trzeba to potraktować niezwykle serio, to nie może być dla nas puste słowo. Do tego momentu prowadzi cały okres Wielkiego Postu, z nieustannie wracającym wezwaniem "nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię", abyśmy świadomie i rzeczywiście z odnowionym sercem wybrali Jezusa jako jedynego Pana i Zbawiciela.

  Nawiązując do Psalmu 37 biskup Włodarczyk mówił o wielkanocnej radości. - Świętujemy Wielką Noc po raz kolejny w naszym życiu. Czy myślimy o tym, że świętujemy zwycięstwo Życia? - pytał biskup. - Bo Jezus Chrystus zmartwychwstały to prawdziwe Życie. W dzisiejszej liturgii Jezus staje nad grobami naszego życia. Przed tymi wszystkimi trudnymi i bolesnymi sprawami, które nie pozwalają nam żyć w pełni. Staje przed sprawami, które pogrążają nas w ciemności i duchowej śmierci. I chce odwalić kamienie, które nas przygniotły – byśmy mogli i my wyjść z grobu na zewnątrz.

  W katedralnej uroczystości wzięli udział mali katechumeni - Gracjana i Emil - którzy podczas liturgii chrzcielnej osobiście wyznali wiarę i otrzymali sakrament chrztu św. z rąk biskupa.

  Liturgia zakończyła się procesją rezurekcyjną, która o północy przeszła ulicami wokół katedry. Po niej, na kilkunastominutowym uwielbieniu pozostało w świątyni jeszcze wiele osób, którym do końca towarzyszył bp Włodarczyk.

  W tegorocznej Wigilii Paschalnej wzięła udział młodzież oazowa, dla której nie tylko Wigilia Paschalna, ale całe Triduum przeżywane w katedrze było ważnym etapem formacji w Ruchu Światło-Życie.

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół