• facebook
 • rss
 • 35. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

  ks. Wojciech Parfianowicz ks. Wojciech Parfianowicz

  dodane 22.04.2017 19:05

  Nawet jeśli ktoś nie dojdzie do końca albo nie może zacząć od początku. - Najistotniejsze jest to, co dzieje się w drodze - zapewnia ks. Marcin Kościński, kierownik Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. W tym roku - szczególne zaproszenie dla tych, którzy na pielgrzymce odkryli miłość swojego życia.

  W tym roku pielgrzymi na Jasną Górę wyruszą z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej po raz 35. Na pątniczy szlak wyjdą 1 sierpnia ze Skrzatusza. W Kaplicy Cudownego Obrazu zameldują się 13 sierpnia.

  "Jestem zmęczony", "Mam dość", "Chcę wreszcie odpocząć" - takie słowa można często usłyszeć od wielu osób po całym roku pracy czy nauki. Czy komuś, kto wypowiada takie pragnienia, można zaproponować 13 dni w drodze? Piesza pielgrzymka, choć potrafi dać w kość, pozwala prawdziwie odżyć.

  Uczestnictwo w niej wiąże się z koniecznością wzięcia 9 dni urlopu. Jednak, jak przekonują organizatorzy, warto wyruszyć nawet, jeśli ktoś nie może od początku albo nie da rady do końca. - Najistotniejsze jest to, co dzieje się w drodze - potwierdza ks. Marcin Kościński, kierownik pielgrzymki, i zaprasza do wzięcia udziału w jej tegorocznej edycji. Jak przyznaje, najwyższy czas, aby już planować wakacje i pomyśleć także o pielgrzymce.

  Pielgrzymka piesza na Jasną Górę jest w pewnym sensie paradoksalna. Wymaga wysiłku fizycznego, samozaparcia i przełamania własnej słabości, jednak nie ma charakteru obozu survivalowego. - Właściwie na pielgrzymce wszystko jest zapewnione: jedzenie, spanie, a także "obsługa" duchowa - wymienia ks. Kościński.

  Pielgrzym ma po prostu iść, a reszta jest na głowie kwatermistrzów, porządkowych, przewodników, ojców duchownych i służb medycznych. Można więc mówić o pewnym komforcie pielgrzymowania, choć oczywiście, wciąż trzeba o własnych nogach przejść kilkaset kilometrów.

  - Dzięki dobrej organizacji, pielgrzym ma naprawdę czas, żeby znaleźć Boga i siebie. Takie wędrowanie daje też możliwość prawdziwego resetu, którego każdy z nas czasami potrzebuje - przyznaje ksiądz kierownik.

  Warto podkreślić, że koszt pielgrzymki to zaledwie 160 złotych. Jest to możliwe dzięki gospodarzom spotykanym po drodze, którzy co roku szczodrze otwierają swoje serca i domy.

  Zdecydowana większość uczestników pielgrzymek pieszych przyznaje, że kilka dni spędzonych razem w drodze, pozwala otworzyć się na drugiego człowieka i zawiązać trwałe przyjaźnie. - Myślę, że oprócz pogłębienia wiary to jeden z piękniejszych owoców moich 15 pielgrzymek. Mam tu na myśli także gospodarzy, u których nocowałem. Z niektórymi spotykam się co roku, a nasze kontakty odbywają się także poza pielgrzymką - zdradza ks. Kościński.

  Niektórzy podpowiadają, że pielgrzymka jest też doskonałą okazją, aby otworzyć się na miłość małżeńską. Są pary, które poznały się w drodze do Częstochowy. W tym roku dla takich osób organizatorzy pielgrzymki przygotowują coś specjalnego. - Z okazji jubileuszu 35. pielgrzymki z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej chcemy podkreślić znaczenie sakramentu małżeństwa. Wiemy, że niektórzy upatrują początków swojej miłości właśnie na pielgrzymce. Zapraszamy takie osoby. Zaplanujemy szczególny dzień poświęcony małżeństwu z uroczystym odnowieniem przyrzeczeń - zapewnia ksiądz kierownik.

  Kierownicy grup pielgrzymkowych już czekają na chętnych do wyruszenia w drogę. Więcej informacji na profilu facebookowym: facebook.com/pieszakoszalinska albo na stronie: www.pielgrzymkikoszalin.pl

  Nasze materiały z wyjścia pielgrzymki ze Skrzatusza i wejścia do Częstochowy w roku 2016:

  Podajemy rozkład pielgrzymkowych grup oraz ich przewodników.

  • Grupa I (Koszalin, Darłowo, Mielno) - ks. Krzysztof Płuciennik (katedra, Koszalin)
  • Grupa II (Kołobrzeg, Białogard, Gościno) - ks. Tomasz Zabielski (parafia Mariacka, Białogard)
  • Grupa III (Drawsko Pomorskie, Świdwin, Połczyn-Zdrój) - ks. Wiesław Hnatejko CR (parafia Wniebowzięcia NMP, Złocieniec)
  • Grupa IV (Czarne, Miastko, Szczecinek) - ks. Rafał Kowalski (neoprezbiter)
  • Grupa V (Słupsk) - ks. Łukasz Bikun (duszpasterz akademicki)
  • Grupa VI (Ustka, Sławno, Polanów, Bobolice, Barwice) - ks. Konrad Rogala (parafia NMP Gwiazdy Morza, Ustka)
  • Grupa VII (Piła, Jastrowie) - ks. Mateusz Chmielewski (parafia Miłosierdzia Bożego, Piła)
  • Grupa VIII (Wałcz, Mirosławiec, Trzcianka) - ks. Szymon Data MS (parafia św. Jana Chrzciciela, Trzcianka)

  Częstochowa, 13 sierpnia 2016: wejście pielgrzymki   Częstochowa, 13 sierpnia 2016: wejście pielgrzymki ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Wybrane dla Ciebie

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół