• facebook
 • rss
 • Tak pomaga diecezja

  Katarzyna Matejek Katarzyna Matejek

  dodane 23.04.2017 19:53

  Przed kołobrzeskim ratuszem swoją działalność zaprezentowali telewidzom programu TVP "Polska pomaga" wolontariusze Caritas.

  W Niedzielę Miłosierdzia Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej wzięła udział w programie TVP pt. "Polska pomaga". W kilku wejściach na anteny TVP1, TVP3, TVP Info oraz w internecie swoją działalność zaprezentowali wolontariusze i pracownicy Caritas. Prócz prezentacji antenowych, których zaciekawieni kołobrzeżanie byli tylko postronnymi świadkami, na placu ratuszowym odbyły się - już dla wszystkich - występy artystyczne.

  Kampania TVP "Polska Pomaga" pokazuje cichych dobroczyńców Caritas, ponieważ chce przekonać Polaków nie tylko o tym, że jest wśród nich wielu ludzi, którzy poświęcają czas i środki na pomoc innym, ale też że takie działania może podjąć każdy.

  Spotkanie było zarazem świętowaniem ludzi Caritasu, dla których Niedziela Miłosierdzia Bożego to święto patronalne. - Wolontariat to nie jest dla nas praca zarobkowa, robimy to z wielkim poświęceniem i całkowicie za darmo, a poświęcamy na to naprawdę dużo czasu, wiele godzin w tygodniu. Warto o tym mówić, zwłaszcza w czasach, gdy promują swoje działania także tacy ludzie, którzy z pomagania czerpią zyski. Dla nas praca charytatywna to czysta bezinteresowna radość, tym żyjemy - powiedziała Elżbieta Szreder z parafialnego Zespołu Caritas działającego przy parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Słupsku, który zainicjował opiekę finansową nad 5 rodzinami z Aleppo w ramach programu wsparcia uchodźców pt. "Rodzina rodzinie".

  Najmłodszym ośrodkiem Caritas DKK są Warsztaty Terapii Zajęciowej w Sycewicach, pod których opieką jest 25 osób z powiatu słupskiego. O tym, że służy im zmiana trybu życia opowiedziała Małgorzata Oszmiańska, kierownik WTZ. – Dzięki pracy terapeutów już widać postępy u wielu naszych podopiecznych. Ci, którzy byli zamknięci, zaczynają się otwierać, uśmiechać, rozmawiać z innymi - stwierdziła.

  Niektórzy z jej podopiecznych byli obecni podczas kołobrzeskich uroczystości - sprzedawali rękodzieło i kwestowali na rzecz swojej placówki, którą chcą wyposażyć w "salę doświadczania świata".

  Ulgę najbardziej cierpiącym niosą lekarze, terapeuci, ale także wolontariusze hospicjum Caritas w Darłowie, którzy nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje. Nad ich formacją czuwa s. Nikodema Rewa ZsJM. Z jaką radością to czynią, pokazał taniec do melodii hymnu ŚDM, który zaprezentowali na kołobrzeskim rynku.

  W kilkuminutowych transmisjach wolontariusze i pracownicy Caritas opowiedzieli także o programach pomocy finansowej i medycznej, bursie dla chłopców, ośrodkach wypoczynkowych i projektach formacji przez wypoczynek najmłodszych, programach stypendialnych oraz autorskich akcjach Caritas diecezjalnej jak Zapałka nie ogrzeje czy Pusta Choinka.

  Poza anteną odbył się na scenie przed ratuszem koncert zespołu Full Power Spirit oraz występ kabaretu Świerszczychrząszcz!

  Spotkanie zwieńczyła Koronka do Bożego Miłosierdzia, którą ze sceny ratuszowej poprowadziła s. Nikodema ze wsparciem diakonii diecezjalnej "Tyle dobrego".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół