• facebook
 • rss
 • To początek przygody

  Karolina Pawłowska Karolina Pawłowska

  dodane 25.04.2017 16:58

  Natalia Tarnogrodzka, Alicja Rink i Sandra Sochan to zwyciężczynie etapu diecezjalnego Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez Civitas Christiana. Podczas finałowego starcia w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie pokonały ponad 70 swoich kolegów i koleżanek z całej diecezji, wyłonionych podczas zmagań na etapie szkolnym.

  W tym roku przedmiotem pytań były Księga Daniela oraz Apokalipsa św. Jana. W teście przygotowanym na etap diecezjalny można było zdobyć w sumie 90 punktów.

  Najbliżej maksymalnego wyniku była Alicja Rink która zdobyła 78,5 pkt. Razem z nią do części ustnej, z której punktacja decydowała o ostatecznych wynikach, zakwalifikowali się jeszcze: Piotr Bartoszek, Natalia Wilk, Paweł Smoliński, Sandra Sochan, Natalia Tarnogrodzka i Kacper Patan.

  Żeby dostać się do ścisłego finału, trzeba było bezbłędnie odpowiedzieć na trzy pytania: co w wizji Jana symbolizuje 7 gwiazd trzymanych przez Syna człowieczego, jakie wymiary miał posąg wzniesiony przez Nabuchodonozora i z jakich materiałów zrobiony był posąg w jego śnie.

  Bez problemu wybrnęły z tego zadania dwie uczennice koszalińskich liceów oraz uczennica szczecineckiego Zespołu Szkół Technicznych. Ostatecznie pierwsze miejsce zdobyła Natalia Tarnogrodzka z II LO im. Broniewskiego w Koszalinie, wyprzedzając koleżankę z I LO im. Dubois, Alicję Rink i Sandrę Sochan ze Szczecinka.

  - Nie spodziewałam się zupełnie! Po etapie pisemnym byłam przekonana, że dalej nie awansuję! - mówi najlepsza biblistka diecezji. Zwycięstwo dało jej ostatnie pytanie: do których Kościołów Azji Mniejszej Jan skierował otrzymaną wizję?

  - Odetchnęłam z ulgą, jak je usłyszałam! Było wyjątkowo proste!- cieszy się Natalia. Przyznaje, że na konkursie znalazła się trochę… przypadkiem. - Bo może pierwszy raz ktoś mi pokazał, że są konkursy biblijne. I raczej nie czytam na co dzień Pisma Świętego. Ta lektura została trochę wymuszona, ale to nie jest zwykła książka. Myślę, że to początek mojej przygody z Biblią - dodaje.

  Jak podkreśla wielu uczestników biblijnych zmagań, w tym konkursie wygrywają nie tylko zdobywcy trzech pierwszych miejsc.

  - Czytam Pismo Święte, staram się w nie wsłuchiwać. Konkurs tylko mobilizuje do tego, by się uważniej wczytać. Więc - niezależnie od wyniku - ja jestem wygrana - zauważa Oliwa Drożdż z Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Salezjańskiego w Pile.

  Przygotowania do konkursu nie są raczej jak nauką na kolejny sprawdzian. - To nie wiedza, którą się wykuje i zapomina. Nie mam wątpliwości, że przeczytane Słowo Boże zaczyna w nich kiełkować - potwierdza ks. Wojciech Marcinkiewicz, katecheta Technikum Leśnego w Warcinie.

  Gratulacje młodym biblistom składał m. in. bp Krzysztof Włodarczyk.

  - Niech słowo Boże będzie dla was światłem, mądrością i mocą w codziennych wyborach - życzył wszystkim uczestnikom.

  Organizatorem Konkursu jest Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana.

  - Od 21 lat propagujemy, zachęcamy i zapraszamy młodych do czytania Pisma Świętego. To część naszej pracy, wymagająca, ale i wdzięczna. W skali całej diecezji to kilkuset młodych, którzy sięgnęli po Pismo Święte i zagłębili się w lekturę Księgi Daniela oraz Apokalipsę św. Jana, które w tym roku były przedmiotem zmagań. Ale to również ich opiekunowie, nauczyciele i rodzice, którzy pomagali w przygotowaniach. Cieszę się, że udaje nam się ich co roku zainteresować konkursem, a co za tym idzie zaprosić do głębokiego poznawania Biblii - przyznaje Stanisław Frankiewicz, koordynator diecezjalny konkursu.

  Zwyciężczynie etapu diecezjalnego na początku czerwca zmierzą się kolegami z całej Polski w Niepokalanowie, gdzie powalczą m.in. o indeksy na wyższe uczelnie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół