• facebook
 • rss
 • Ćwiczą i pomagają

  Karolina Pawłowska Karolina Pawłowska

  dodane 14.07.2017 20:17

  Pod profesorskim okiem międzynarodowa ekipa studentów zdobywała doświadczenie, a dobrowska parafia - konserwatorską pomoc.

  To czwarte lato adeptów konserwatorstwa zabytków w kościele pw. św. Jana Kantego w Dobrówku. Dzięki współpracy parafii z uniwersytetem toruńskim studenci, w ramach ćwiczeń terenowych, starają się przywrócić oryginalny wygląd drewnianej przegrodzie znajdującej się w świątyni.

  - Dla studentów to okazja, żeby poćwiczyć na autentycznym obiekcie. Ten konkretny pozwala im nabyć wiele umiejętności, o których wcześniej uczyli się w teorii. Dzięki przekrojowi zadań uczą się różnych rzeczy: od zdejmowania przemalowań do uzupełniania ubytków własnoręcznie przygotowywanymi mieszaninami pigmentów ze spoiwem - opowiada dr hab. Elżbieta Szmit-Naud z Zakładu Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej w Instytucie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, która opiekuje się studentami.

  Jak przyznaje, trafiający do Dobrówka na ćwiczenia studenci nie mają łatwego zadania i przechodzą pierwszą tak poważną szkołę życia konserwatorskiego. Potwierdza to czteroosobowa ekipa, która w tym roku spędziła trzy tygodnie w dobrowskim kościele.

  - To pierwszy taki kontakt z materią zabytkową. Okazuje się, że jest to trochę trudniejsze, niż można było się spodziewać, ale satysfakcja jest spora, kiedy widzi się efekty swojej pracy - mówi Maria Juszkiewicz.

  - To były dość ciężkie tygodnie, ale pozwalają sprawdzić teorię w praktyce - dodaje Piotr Cieślewicz.

  Ćwiczenia w Dobrówku bardzo podobały się także studentkom z Francji. Oprócz pogłębiania umiejętności zawodowych goszcząc u dobrowskich parafian, odkrywały królujące w polskiej kuchni ziemniaki i uczyły się naszego języka.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół