• facebook
 • rss
 • Godzina "W"

  Karolina Pawłowska Karolina Pawłowska

  dodane 25.07.2017 21:43

  1 sierpnia rekonstruktorzy zabiorą widzów do 1944 r. Sianowska inscenizacja to hołd dla powstańczej Warszawy.

  Podobnie jak w poprzednich latach Gmina i Miasto Sianów oraz pasjonaci historii z regionu zapraszają na rekonstrukcję walk powstańczych.

  Scenerią będzie sianowski Park im. Powstańców Warszawskich, główną osią zaś godzina „W”.

  - Chcemy pokazać ruch w Warszawie tuż przed wybuchem powstania, mobilizację Armii Krajowej. Powstanie to też dramaty rodzinne, rozpacz matek, które nie chciały puszczać swoich nastoletnich synów do walki, i ich determinacja. Będzie również ludność cywilna, bo powstanie to przecież nie tylko walki żołnierzy, ale dramat cywilów, zaskoczonych godziną „W” i starających się jakoś przetrwać - zdradza Marcin Maślanka z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Gryf”.  

  Inscenizatorzy stawiają na widowiskowość. W przedstawieniu weźmie udział około pół setki rekonstruktorów po dwóch stronach konfliktu, nie zabraknie też efektów pirotechnicznych.

  - Pokażemy też starcie z liniowymi oddziałami wermachtu wpadającymi w zasadzkę. Opieramy się na walkach w Śródmieściu. Inscenizacja to także ukłon w stronę pana Aleksandra Kaczorowskiego, mieszkańca Sianowa, który brał udział w powstaniu. Pokażemy wydarzenia, których był świadkiem i uczestnikiem - dodaje rekonstruktor.

  Obchody 73. rocznicy powstania warszawskiego w Sianowie rozpocznie o 17.00 część oficjalna. O 17.45 rekonstruktorzy zabiorą widzów do powstańczej stolicy, zaś po inscenizacji organizatorzy zapraszają na koncert piosenki powstańczej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół