• facebook
 • rss
 • Różaniec do Granic nad morzem

  Karolina Pawłowska Karolina Pawłowska

  dodane 09.09.2017 18:03

  7 października tysiące ludzi z różańcami w dłoni staną wzdłuż 3,5 tys. kilometrów polskich granic. Różańcowy łańcuch powstanie też na plażach naszej diecezji.

  Różaniec do Granic to projekt, którego głównym założeniem jest otoczenie całej Polski modlitwą różańcową. W święto Matki Bożej Różańcowej - 7 października - Polacy udadzą się na granice kraju, by modlić się o ratunek dla swojej ojczyzny i całego świata.

  - Mamy około 150 km linii brzegowej Bałtyku, która zarazem stanowi strefę graniczną. I właśnie w strefach na plażach zgromadzą się wierni naszej diecezji oraz ci, którzy będą chcieli u nas dołączyć do tej ogólnopolskiej akcji. Możemy się spodziewać wielu gości, chociażby naszych sąsiadów z wielkopolski, którzy nie mają dostępu do granic kraju, ale z pewnością przyjadą również sami diecezjanie „z głębi lądu” - wyjaśnia ks. Paweł Wojtalewicz, który koordynuje w naszej diecezji akcji Różaniec do Granic.

  W naszej diecezji wyznaczonych zostało 18 kościołów stacyjnych położonych bezpośrednio nad samym Bałtykiem lub w jego pobliżu. To w nich wierni zgromadza się 7 października o godz. 10.30. Po Mszy św. i adoracji Najświętszego Sakramentu ruszą do stref modlitwy na plażach, gdzie o godz. 14, podobnie jak w pozostałych miejscach na granicach, rozpoczną modlitwę różańcową.

  - Chodzi też o to, żeby nie tylko duchowo oplatać Polskę różańcem, ale także zrobić to konkretnie, na tyle na ile to możliwe utworzyć żywy łańcuch z modlących się osób. My jesteśmy w tej komfortowej sytuacji, że wystarczy, że wyjdziemy z różańcami na plaże. Nie musimy się wspinać na górskie szczyty, ani wsiadać na kajaki, żeby znaleźć się na granicy. Wystarczy, że wyjdziemy na plażę - dodaje ks. Wojtalewicz.

  Modlitwa różańcowa na granicach ma być odpowiedzią na prośbę Matki Bożej o codzienne odmawianie Różańca, którą wyraziła 140 lat temu w polskim Gietrzwałdzie i 40 lat później w portugalskiej Fatimie.

  - Modlimy się za Polskę i świat tak jak chciała tego Matka Boska. Chcemy uwielbiać Boga, jak Ona i dziękować za szczególną opiekę nad polskim narodem za Jej wstawiennictwem. Impulsem do tej akcji są m. in. objawienia Fatimskie, a więc pierwsze soboty miesiąca i wynagradzanie Niepokalanemu Sercu Maryi Panny. Ale to także intencje błagalne: o nawrócenie, o mocne trwanie w wierze, o pokój i o mocne rodziny. Oprócz tych intencji wspólnych z pewnością każdy pielgrzym przyniesie swoją osobistą intencję - zauważa ks. Paweł Wojtalewicz.

  Wykaz wszystkich kościołów stacyjnych można znaleźć na stronie internetowej akcji. Tam też należy dokonywać zapisów, co pomoże organizatorom w oszacowaniu ilu pielgrzymów mogą się u siebie spodziewać i w sprawnym przeprowadzeniu akcji.

  Kościoły stacyjne w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej

  Dźwirzyno - kościół pw. Matki Bożej Uzdrowienia Chorych

  Grzybowo - kościół pw. Matki Bożej Licheńskiej

  Kołobrzeg:

  kościół pw. Podwyższenia KrzyżaŚwiętego

  bazylika Wniebowzięcia NMP

  kościół pw. św. Marcina

  Podczele - kościół pw. św. Michała Archanioła

  Ustronie Morskie - kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

  Śmiechów - kościół pw. Matki Boskiej Królowej Polski (przejście do strefy modlitwy w Gąskach)

  Sarbinowo - kościół pw. Wniebowzięcia NMP

  Mielno - kościół pw. Przemienienia Pańskiego

  Unieście - kościół pw. Matki Bożej Gwiazdy Morza

  Osieki - kościół pw. św. Antoniego Padewskiego (przejście do strefy modlitwy w Łazach)

  Dąbki - kościół pw. Matki Bożej z Góry Karmel

  Darłówko - kościół pw. św. Maksymiliana M. Kolbego

  Rusinowo - kościół pw. Narodzenia NMP pomocniczy parafii Łącko

  Jarosławiec - kościół pw. Przemienienia Pańskiego pomocniczy parafii Łącko

  Ustka - kościół pw. NMP Gwiazdy Morza

  Wytowno - kościół pw. św. Franciszka z Asyżu (przejście do strefy w Poddąbiu)

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół