• facebook
 • rss
 • Wy jesteście świątynią

  Karolina Pawłowska Karolina Pawłowska

  dodane 10.10.2017 23:08

  - Wy jesteście Bożą budowlą. To jest miejsce, w którym On chce przebywać i dla którego są wznoszone wszystkie mury - przypominał bp Edward Dajczak świętującej wspólnocie w Wałczu.

  Hierarcha przewodniczył dziękczynieniu za 150 lat wałeckiego kościoła pw. św. Mikołaja, za otrzymane tutaj łaski i ludzi, którzy przyczynili się do jego istnienia.

  - Ta świątynia wiele mówi o ludziach, o ich wierze. To jest świadectwo i warto wspomnieć tych, którzy wybudowali ten kościół. Sprawiła to ich miłość – przypominał bp Dajczak, podkreślając zarazem za słowami św. Pawła z pierwszego czytania mszalnego, że dla Boga ważniejszy od murów jest człowiek.

  - Wy jesteście świątynią. Wy jesteście Bożą budowlą. To jest miejsce, w którym On chce przebywać i dla którego są wznoszone wszystkie mury. Trzeba o nie dbać, ale to ludzie, którzy przychodzą do Boga i chcą Mu służyć, są dla Niego najistotniejsi - podkreślał. - To są słowa, które w 150. rocznicę poświęcenia tego kościoła jeszcze raz zabrzmiały. Nie ma wątpliwości, że przez półtora wieku rozbrzmiewały tu niejednokrotnie. Słyszeli je ci, którzy ten kościół budowali, którzy o niego dbali i remontowali go. Dobrze jest odkryć, kim się jest, i jeszcze raz to sobie powiedzieć i uświadomić: jestem Jego świątynią, On chce być we mnie.

  Hierarcha zaznaczał również, że ta świadomość pociąga za sobą zobowiązanie do bycia świadkiem Jezusa w świecie.

  - Jest tak wielu, którzy zostali zanurzeni w Chrystusa i nie wiedza, że otrzymali wielki dar. Nawet go nie odpakowali. Wy, którzy jesteście Jego świątynią, musicie być dla nich przypomnieniem prawd podstawowych. Może właśnie po to jest ta wałecka świątynia, wasze powołanie na uczniów Jezusa i dzisiejsze świętowanie? Próbujmy być misjonarzami Jezusa. On jest sercem każdej świątyni: tej zbudowanej z murów 150 lat temu i tej, którą ja jestem – zachęcał bp Dajczak.

  Na jubileuszową Eucharystię zaproszeni zostali także kapłani, których powołanie rodziło się w wałeckim kościele św. Mikołaja. Ze względu na obowiązki nie wszyscy z nich mogli przyjechać do Wałcza.

  - Z tej parafii pochodzi blisko 20 kapłanów, diecezjalnych i zakonnych. To najpiękniejszy owoc życia wspólnoty wiary. Warto wspomnieć, że i w tej chwili w koszalińskim seminarium jest jeden kleryk wywodzący się z tej parafii i mamy nadzieję, że nie ostatni - podkreśla ks. Antoni Badura, proboszcz wałeckiej wspólnoty.

  Z okazji 150. rocznicy poświęcenia wałeckiego kościoła przygotowano również niepowtarzalny koncert. W czwartek 12 października o godz. 18 w kościele św. Mikołaja wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół