• facebook
 • rss
 • Winnica Racheli

  Karolina Pawłowska Karolina Pawłowska

  dodane 11.10.2017 20:14

  - Nie jesteśmy od tego, żeby kogokolwiek osądzać, ale z wielką delikatnością i miłością przyprowadzać do Jezusa. Tylko On może uzdrawiać tak głębokie rany - mówi s. M. Beata Witerska. W listopadzie po raz pierwszy w diecezji odbędą się rekolekcje uzdrowienia po aborcji.

  Winnica Racheli to duszpasterstwo organizujące w ponad 80 krajach weekendowe rekolekcje dla osób, które bezpośrednio lub pośrednio uczestniczyły w aborcji. Od 3 lat duszpasterstwo działa w Polsce. Teraz także w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. W listopadzie odbędą się pierwsze weekendowe rekolekcje, skierowane do osób odczuwających konsekwencje emocjonalne i duchowe po aborcji.

  - Syndrom poaborcyjny dotyka nie tylko kobiety. Przeżywają go także mężczyźni, lekarze, pielęgniarki. Krąg osób poranionych aborcją jest ogromny. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak szeroko ten problem dotyka całe otoczenie. Na przykład rodzeństwo, które po wielu latach dowiaduje się, że straciło w wyniku aborcji siostrę czy brata, a nosiło w sobie poczucie, że kogoś straciło albo że zabrało komuś miejsce. Syndrom poaborcyjny może ujawnić się po latach. Na rekolekcjach spotkałam osoby, które noszą to w sobie przez dziesięciolecia - przyznaje s. M. Beata Witerska ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego, która za zgodą współsióstr i z biskupim błogosławieństwem organizuje Winnicę Racheli w diecezji.

  - Jedynym lekarstwem jest Jezus. Potrzeba jednak dobrych narzędzi, które pomogą podprowadzić człowieka do spotkania ze Zmartwychwstałym. To rola dobrze przygotowanych specjalistów - terapeutów, psychologów, księży. Tylko Jezus może nas uzdolnić do pomocy. Dlatego podchodzimy do tego z wielką delikatnością i zginając kolana, prosząc, żeby Duch Święty prowadził nas podczas tych spotkań - mówi.

  Delikatność to słowo kluczowe. Jak zaznacza s. Beata, powinno się ono odnosić również do języka, którym się posługujemy.

  - Osoby, które szukają pomocy, mają już świadomość tego, co się stało. Wiedzą dobrze, czym jest aborcja i noszą w sobie wielkie rany. Nie nam sądzić, oceniać i rzucać kamieniami słów. Te osoby są w traumie i śmierci, tylko Pan Bóg może przywrócić im życie. My, ludzie Kościoła, musimy się też nauczyć czułej, delikatnej miłości, która będzie dawać nadzieję i wskazywać na Jezusa - podkreśla pallotynka.

    Winnica Racheli W skład zespołu Winnicy Racheli wchodzi terapeuta i ksiądz. Rekolekcje oparte są na słowie Bożym, którego medytacja doprowadza do spotkania z Jezusem Zmartwychwstałym.

  - Przyjeżdżają na nie ludzie pełni bólu, lęku, przerażenia, wstydu. W trakcie rekolekcji jest wiele emocji, bo otwieramy bardzo trudne rzeczy, nazywamy je po imieniu. Tu potrzeba bardzo intymnej atmosfery, przestrzeni spotkania z Jezusem Miłosiernym. Jedno ze spotkań polega na wejściu do grobu Łazarza, do którego przychodzi Jezus, aby dać nowe życie. Te osoby otrzymują Jego tchnienie, żeby mogły żyć. W niedzielę po południu w tych samych oczach można zobaczyć pokój, radość, pojednanie - opowiada s. Beata.

  Pierwsze rekolekcje zaplanowano na 17-19 listopada w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie, ale Winnica Racheli w diecezji ma szerokie plany.

  - Jedni przyjeżdżają na rekolekcje i udaje im się od razu zamknąć temat. Zostają uzdrowieni ze swoich zranień i nie chcą więcej wracać do tego. Ale są osoby, które są w takim stanie, że po otwarciu tematów potrzebują, żeby ktoś im towarzyszył. Jeśli będzie taka potrzeba, będziemy chcieli im zaproponować cykliczne spotkania raz w miesiącu. Na pewno będziemy mieć jakiś program związany z modlitwą, z adoracją, z pochylaniem się nad słowem Bożym - zapowiada s. Beata. Chciałaby również dotrzeć z informacją o Winnicy Racheli do księży. - Zależy nam, żeby duszpasterze, do których trafią osoby z takim problemem, wiedzieli, gdzie szukać fachowej pomocy - dodaje.

  Informacji o listopadowych rekolekcjach można szukać na Facebooku (Winnica Racheli - Koszalin), a także dzwoniąc pod numer: 517 042 230 lub pisząc na adres mailowy: rachel.koszalin@wp.pl.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół