• facebook
 • rss
 • Co w sercu gra

  Karolina Pawłowska Karolina Pawłowska

  dodane 21.10.2017 21:42

  Jaśmina Wenta z Kołobrzegu będzie reprezentować diecezję na Zamku Królewskim w Warszawie podczas przyszłorocznego koncertu laureatów ogólnopolskiego patriotycznego śpiewania.

  Po raz pierwszy, ale jak już wiadomo na pewno nie po raz ostatni, młodzi diecezjanie spotkali się, żeby wyśpiewać swoją miłość do ojczyzny. Ilość chętnych zaskoczyła nawet samych organizatorów. Na scenie Przeglądu Pieśni Patriotycznej „Pieśń dla mojej Ojczyzny” zaprezentowało się około setki wykonawców: solo, w duetach i zespołach, łącznie 37 podmiotów wykonawczych.

  - Zgłaszali się niemal do ostatniej chwili - przyznaje Jolanta Drachal, prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej.

  - Takie zainteresowanie wprawiło mnie w zachwyt. Myślę, że wielki udział w tym mają nauczyciele i opiekunowie, którzy są inspiracją i wsparciem, ale już to, że dzieci i młodzież chcą śpiewać pieśni patriotyczne jest wspaniałe - dodaje.

  Przestrzeń do zaprezentowania swoich umiejętności stworzyły młodym artystom parafialne oddziały Akcji Katolickiej z Białogardu, Diecezjalny Instytut AK oraz białogardzkie Centrum Kultury i Spotkań Europejskich. Jak podkreślają organizatorzy zorganizowany po raz pierwszy przegląd nie jest konkursem, a zaproszeniem.

  - Gdybyśmy mogli i traktowali przegląd jak konkurs, nagrody musiałyby się tu sypać gęsto. Chodzi nam jednak nie tyle o rywalizację, co rozśpiewanie młodych ludzi i stworzenie im miejsca, gdzie mogą wyrazić w ten sposób to, co mają w sercach – dodaje Jolanta Drachal.

  Niemniej jurorzy musieli z grona wykonawców wyłowić jedną perełkę, która będzie reprezentować diecezję podczas przyszłorocznego koncertu w Warszawie. Na Zamku Królewskim spotkają się młodzi artyści wyłonieni podczas diecezjalnych zmagań.

  Po niełatwych obradach zespół sędziowski zdecydował się przyznać nagrodę pieniężną oraz zaszczytny tytuł reprezentanta Jaśminie Wencie z Kołobrzegu.

  - Każda piosenka, którą śpiewam jest dla mnie ważna. Śpiewanie jest moją pasją, ale bardzo zależy mi, żeby powiedzieć w ten sposób coś publiczności – mówi mała artystka.

  Serce jurorów podbiła wykonaniem piosenki „W listopadzie”. Jak przyznaje sama Jaśmina, utwór pomogła jej wybrac mama, ale to ona podjęła ostateczną decyzję.

  - O każdej piosence rozmawiamy, wyjaśniamy, szukamy sposobów interpretacji. Nie inaczej było z przygotowaniami do tego przeglądu. Bardzo młodzi ludzie, śpiewający na tak ważne tematy, muszą rozumieć i czuć - przyznaje Alicja Wenta, mama dziewczynki.

  - Wiem, że dla niej są to ważne sprawy, bardzo wzruszające, czasami aż trudno na scenie powstrzymać wzruszenie. Jest bardzo dumna z tego, że jest Polką - dodaje.

  Więcej o I Diecezjalnym Przeglądzie Pieśni Patriotycznej w numerze 43 „Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego”.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół