• facebook
 • rss
 • Wypięknieją kolejne kościoły

  ks. Wojciech Parfianowicz ks. Wojciech Parfianowicz

  dodane 15.11.2017 14:24

  Wszystko dzięki funduszom Regionalnego Programu Operacyjnego, które zatwierdził Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego.

  Jak informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego, na przedsięwzięcia związane z ochroną dziedzictwa kulturowego na Pomorzu Zachodnim, przeznaczono 40 milionów złotych. Dzięki środkom unijnym dofinansowane zostaną prace konserwatorskie i restauratorskie przy 20 zabytkach.

  Nabór wniosków uwzględniał pulę funduszy dla kościołów i związków wyznaniowych oraz pulę dla samorządów, instytucji kultury czy organizacji pozarządowych. Dla kościołów i związków wyznaniowych przeznaczono w naborze prawie 24,3 mln zł, a dla jednostek samorządu terytorialnego, instytucji kultury, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców czy jednostek sektora finansów publicznych blisko 14,9 mln zł.

  Realizacja projektów pozwoli także na podniesienie atrakcyjności turystycznej Pomorza Zachodniego.

  W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej dofinansowanie na remonty świątyń otrzymały parafie: św. Antoniego w Osiekach, św. Matki Teresy z Kalkuty w Koszalinie (na kościół w Jamnie), Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszalinie (katedra), Narodzenia NMP w Białogardzie oraz Wniebowzięcia NMP w Sławnie.

  Rozstrzygnięty nabór wniosków to pierwszy konkurs uwzględniający unijne środki na ochronę dziedzictwa kulturowego w perspektywie 2014-2020. W poprzednim rozdaniu 2007-2013 Program Regionalny pospieszył na ratunek wielu zabytkom w województwie. Kilkanaście milionów złotych pozwoliło odmienić np. rynek staromiejski, neogotycką cerkiew prawosławną św. Apostołów Piotra i Pawła oraz mury obronne od strony ulic Strażniczej i Sukienniczej w Stargardzie, ratusze miejskie Maszewie, Kamieniu Pomorskim i Nowym Warpnie, bazyliki katedralne w Szczecinie, Koszalinie oraz Kołobrzegu, forty w Świnoujściu, budynki Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego i Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, a także bramę główną Cmentarza Centralnego w Szczecinie czy kościoły p.w. Wniebowzięcia NMP w Nowym Warpnie oraz p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kołbaczu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół