Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Świąteczny most miedzy pokoleniami

Żeby zdobyć fundusze zorganizowali loterię fantową. Dzięki niej przygotowali świąteczne paczki dla bohaterów z sąsiedztwa.

Loteria to pomysł Szkolnego Koła Caritas z Drawska Pomorskiego na włączenie się w ogólnopolską akcję świąteczną „Paczka dla Bohatera”. Jej odbiorcami są żołnierze września 1939, walczący na wszystkich frontach, na Zachodzie i na Wschodzie, członkowie organizacji bojowych, podziemia niepodległościowego oraz osoby represjonowane przez ustrój komunistyczny.

Drawscy wolontariusze chcąc przygotować paczki, zaprosili mieszkańców miasta do współfinansowania tego przedsięwzięcia.

Świąteczny most miedzy pokoleniami   Artykuły spożywcze, środki czystości, koce czy ręczniki, a przede wszystkim pamięć to zawartość paczki dla bohatera. Karolina Pawłowska /Foto Gość - Najpierw w jedną niedzielę udało nam się sprzedać wszystkie losy, a było ich ponad 200. Zebraliśmy kwotę 1405 zł., za którą zrobiliśmy zakupy. Dary dostarczyliśmy do Czaplinka, skąd w ten weekend trafiły do miejscowych kombatantów i więźniów obozów hitlerowskich. A u nas w niedzielę odbyło się losowanie 60 nagród, dla osób, które wzięły udział w loterii - relacjonuje ks. Patryk Adamko, wikariusz parafii pw. Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa w Drawsku Pomorskim i opiekun SKC.

Czaplinek, do którego dostarczali dary drawscy wolontariusze był jednym z czterech miast naszej diecezji, które włączyły się w „Paczkę dla Bohatera”. Zbiórki prowadzone były także w Kołobrzegu, Darłowie i Koszalinie.

- Zaskoczyła nas ilość ofiarowanych artykułów. Było ich dwa razy więcej niż w ubiegłym roku - przyznaje pani Magda, która koordynowała pakowanie paczek w Zespole Szkół nr 2 w Koszalinie. Logistyką zajęli się ochotnicy z Kompanii Szkolnej.

- Częścią naszych działań jest też wychowanie patriotyczne, a ta akcja jest doskonałym na to sposobem. Włączyła się w nią cała społeczność szkolna: uczniowie, nauczyciele, pracownicy i ich znajomi. Niektóre klasy przygotowały nawet własną paczkę. Dowiadywali się o akcję, a przede wszystkim pytali o odbiorów darów, kim są ci bohaterowie, dla których przygotowujemy pomoc - mówi ppor. Artur Stachowiak dowódca Kompanii Szkolnej z ZS.

Świąteczny most miedzy pokoleniami   Istotną częścią akcji są świąteczne życzenia, które trafiają do obdarowanych. Karolina Pawłowska /Foto Gość Obdarowani to osoby już wiekowe, nierzadko samotne.

- Akcja to też chwila rozmowy, wspólne wypicie herbaty, okazanie zainteresowania, przywiezione życzenia świąteczne. A to ma niejednokrotnie większe znaczenie niż kawa czy środki czystości z paczki. To popołudnie było bardzo wzruszające - dzieli się wrażeniami Olaf, który z paczkami docierał do małych wsi wokół Białogardu.

- Bywa, że paczka jest bardziej pretekstem niż celem. W bardzo wielu wypadkach ludzie, do których przyjeżdżamy, to osoby samotne, bardzo potrzebujące rozmowy, obecności drugiego człowieka, uśmiechu i wysłuchania. Dla mnie ta paczka jest jak most, który przerzucamy między pokoleniami - podsumowuje Rafał Semołonik, koszaliński koordynator akcji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy