• facebook
 • rss
 • Zorganizujmy tę wyjątkową Mszę w całej Polsce

  dodane 08.01.2018 09:16

  Chcę dotrzeć z tym formularzem do każdej polskiej parafii i każdego księdza – mówi Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej. Inicjatywę oficjalnie wsparł Prymas Polski oraz bp Zadarko (Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Imigracji).

  Inicjatywa odprawienia Mszy z wyjątkowego formularza w całej Polsce zaczęła się od odwiedzin Janiny Ochojskiej w Taizé. Dzięki zaproszeniu Braci w czasie tygodnia młodych opowiadała o sile małych kroków, którymi każdy z nas może zmieniać na lepsze swoją część świata. Każdego dnia brała udział w Eucharystii, podczas jednej z nich poruszyły ją słowa modlitwy brata Marka (jednego z polskich braci ze Wspólnoty z Taizé).

  – Już na samym jej początku usłyszałam w antyfonie „Bóg rozkazał swoim aniołom, aby cię strzegli na wszystkich twych drogach”. „...Wzywać mnie będziecie, a ja was wysłucham i sprowadzę do domu ze wszystkich krajów waszego wygnania” – opowiada szefowa PAH.

  Ochojska przyznaje, że brat Marek jest wrażliwy na los ludzi zmuszonych do opuszczania swoich domów i pokonywania tysięcy kilometrów w poszukiwaniu bezpieczeństwa oraz schronienia, pomyślała, że to powód tak pięknej modlitwy eucharystycznej.

  Jak odkryła jednak, był to specjalny formularz mszalny (dostępny w mszale rzymskim, pozycja 40), z którego brat Marek korzysta raz w tygodniu.

  Zrób to razem z nami 14 stycznia

  Ochojska sprawdziła znajomość tego mszalnego formularza wśród grupy polskich księży, okazało się, że raczej nie wiedzieli o jego istnieniu.

  – Dzisiaj moim największym marzeniem jest dotarcie do wszystkich parafii z prośbą o odprawienie tej Mszy. I wiem, że jest to możliwe – podkreśla.

  14 stycznia 2018 roku, w niedzielę, obchodzony jest w całym Kościele katolickim Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Inicjatorzy akcji chcą, by tego dnia wykorzystano właśnie zapomniany formularz Mszy.

  – Wezwanie do modlitwy według formularza „Mszy za uchodźców i wygnańców" jest spełnieniem prośby papieża Franciszka o regularną modlitwę za uchodźców. Zachęcam wszystkich księży, żeby 14 stycznia odprawili mszę świętą według formularza – komentuje inicjatywę bp Zadarko, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Imigracji.

  Sprawę wsparł również Prymas Polski abp Wojciech Polak: – Serdecznie zachęcam, abyśmy w naszych parafiach posługiwali się tym formularzem, zwłaszcza w te dni, w których Kościół modli się za tych, którzy uciekając przed wojną i prześladowaniem musieli opuścić swoją ojczyznę, swój dom i za tych, którzy w drodze do lepszego świata stracili życie.

  Jak można dołączyć?

  Są trzy sposoby:

  1. Jeśli jesteś księdzem, 14 stycznia skorzystaj z tego mszalnego formularza.

  2. Jeśli nie jesteś księdzem, opowiedz o pomyśle swojemu proboszczowi / wikaremu.

  3. Jeśli masz znajomego księdza, prześlij do niego zaproszenie do akcji.

  Zgłoszenia

  Na stronie inicjatywy (mszazauchodzcow.pl) można znaleźć mapę Polski z zaznaczonymi kościołami, w których 14 stycznia zostanie odprawiona Msza za wygnańców i uchodźców. Na tej stronie, jak również w specjalnym wydarzeniu na Facebooku (www.facebook.com/events/314526749040842/) można znaleźć wszelkie potrzebne informacje oraz tekst samego formularza znajdującego się również w Mszale Rzymskim.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół