Nowy numer 11/2024 Archiwum

Perły znów będą lśniły

Dzięki funduszom unijnym piękne gotyckie świątynie na Pomorzu Środkowym odzyskują dawny blask. W Osiekach pod Koszalinem, gdzie w XIV wieku wydarzył się cud eucharystyczny, podpisano umowę na realizację kolejnego etapu prac konserwatorskich.

Dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego otrzymało sześć świątyń w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej (Wniebowzięcia NMP w Sławnie, MB Różańcowej w Koszalinie-Jamnie, Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszalinie - katedra, Narodzenia NMP w Białogardzie, św. Antoniego w Osiekach oraz Podwyższenia Krzyża Świętego w Suchej Koszalińskiej). O sprawie pisaliśmy TUTAJ.

- Był to ostatni dzwonek, aby sięgnąć po te środki i uratować skarby, które mamy w naszym regionie - stwierdził Tomasz Sobieraj, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego, obecny 17 stycznia w Osiekach na uroczystości podpisania umowy między parafią, a urzędem marszałkowskim na wykonanie zadań przewidzianych we wniosku o dofinansowanie.

Perły znów będą lśniły   Osieki - miejsce cudu eucharystycznego. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość Ks. Henryk Romanik, proboszcz w Osiekach, a także diecezjalny konserwator zabytków, przedstawił zakres prac już wykonanych.

- Dotychczas udało się zrealizować zabezpieczenie i konserwację w duchu gotyku cysterskiego prezbiterium, które jest najcenniejszym skarbem architektury tego kościoła. Wszystko to ze względu na cud eucharystyczny, który właśnie w tym miejscu wydarzył się pod koniec XIV wieku. W prezbiterium położono posadzkę ceramiczną w stylu gotyckim. Odnowiono północną nawę świątyni.

Dzięki dofinansowaniu w ramach RPO prace zostaną wykonane nie tylko w Osiekach, ale także w Suchej Koszalińskiej, która należy do parafii w Osiekach.

Perły znów będą lśniły   Sucha Koszalińska ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość - Zadania obejmują dalszą konserwację wnętrza osieckiego kościoła, czyli obecnie południowej nawy. Program konserwatorski przewiduje przywrócenie w niej stylistyki gotyckiej. W obu kościołach w bardzo złym stanie jest architektura drewniana wież, która wymaga pilnych prac. W Suchej Koszalińskiej odnowiona także zostanie elewacja wewnątrz i na zewnątrz świątyni. W Osiekach przewidziane jest też pełne odnowienie okien w nawie, a także wykonanie instalacji elektrycznej, oświetleniowej i odgromowej. Podobnie będzie także w Suchej Koszalińskiej. Projekt przewiduje też ułatwienia architektoniczne dla osób niepełnosprawnych ruchowo i wzrokowo oraz przygotowanie działań promocyjnych - zapowiedział ks. Romanik.

Działania promocyjne wynikają z unikalnego położenia Osiek i Suchej Koszalińskiej. Obie miejscowości leżą na szlakach turystycznych: Pomorskiej Drodze św. Jakuba oraz Drodze Między Trzema Wieżami.

W obrębie jeziora Jamno realizowany będzie także projekt turystyczny o nazwie Korona Gotyku Jamneńskiego. W jego zakres, oprócz świątyń w Osiekach i Suchej Koszalińskiej wchodzą także: koszalińska katedra oraz kościoły w Jamnie i Mielnie.

Jak powiedział Tomasz Tesmer, reprezentujący Urząd Miasta i Gminy Sianów, obecny 17 stycznia w Osiekach, lokalne władze zamierzają wesprzeć parafię w zgromadzeniu środków na wymagany w dofinansowaniu RPO wkład własny.

- To są najcenniejsze zabytki w naszym regionie - mówi Tomasz Tesmer, uzasadniając zaangażowanie gminy.

Realizacja prac w ramach dofinansowanie RPO musi zakończyć się w październiku 2018 roku.

Perły znów będą lśniły   Osieki, 17 stycznia: podpisanie umowy. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy