Nowy Numer 11/2018 Archiwum

Ekstremalne Drogi Krzyżowe 9-23 marca

- Dla jednych to zmierzenie się z wysiłkiem fizycznym, dla innych ekstremalne jest doświadczenie samotności, ciszy, bólu - przekonują uczestnicy tego nabożeństwa. Gdzie w tym roku wyjść na EDK w naszej diecezji?

Najwcześniej rusza Ustka. Tu EDK odbędzie się w nocy z 9 na 10 marca. 43-kilometrowa trasa prowadzi do słupskiego sanktuarium św. Józefa. Część drogi pielgrzymi pokonywać będą przez pola i lasy, dlatego warto być przygotowanym na błoto. Początek po Mszy św. o godz. 20 w kościele pw. MB Gwiazdy Morza.

16 marca ekstremalni pątnicy wyruszą z dwóch przeciwległych krańców diecezji - z Trzcianki i ze Słupska. Trzcianecką EDK rozpocznie Msza św. o godz. 20.30 w kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Trasa liczy 45 km.

Słupsk daje pątnikom do wyboru dwie trasy - obie rozpoczynają się Eucharystią o godz. 21 w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Tam też się kończą. Zielona trasa liczy 42 km, nieco dłuższa czerwona - 44 km. Ważna uwaga: na dwóch odcinkach trasy czerwonej po obu stronach szlaku są bagna. - Mimo indywidualnego charakteru przeżywania Drogi Krzyżowej odradzamy samotne jej pokonywanie. Znaczne odległości od skupisk ludzkich uniemożliwią ewentualną szybką pomoc - zaznacza koordynujący słupskie EDK ks. Sebastian Kowal.

Jan Murach z Piły ma za sobą 4 wyjścia na EDK. - Ona budzi ludzi niespecjalnie żyjących wyzwaniami do tego, by podejmować je potem w codzienności. Wyzwanie dobrego słowa, wyzwanie pokory, wyzwanie znalezienia czasu na modlitwę, wyzwanie naprawiania relacji rodzinnych. Nie trzeba do tego koniecznie 40 km w nocy i w błocie, ale ta droga w tym pomaga - próbuje wyjaśnić fenomen EDK. Jak zauważa, to nocne wyjście jest też odpowiedzią na brak czasu dla Pana Boga.

- To 12 godzin totalnej ciszy, kiedy idziesz do Niego ze wszystkim, co jest w tobie, a co potęguje ból i zmęczenie: to, co dobre, co złe, co boli, za co mogę dziękować. A najważniejsze jest to, żeby wyjść - dodaje lider rejonu pilskiego, gdzie w tym roku przygotowano aż dwie trasy, by umożliwić pątnikom jak najbardziej samotne przemierzanie Drogi Krzyżowej.

Piła wyrusza 23 marca po Mszy św. o godz. 20 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Obie trasy, czerwona i zielona, mają swój finał w diecezjalnym sanktuarium w Skrzatuszu.

Tej samej nocy EDK wystartuje jeszcze z dwóch miast. W Szczecinku trasa wiedzie między dwiema miejskimi świątyniami. Na uczestników czekają 42 km wędrówki. Msza św. rozpoczynająca wędrówkę sprawowana będzie o godz. 19 w kościele pw. Narodzenia NMP. Nabożeństwo zakończy się w kościele pw. św. Krzysztofa.

Idea EDK znalazła zwolenników także w stolicy diecezji. Koszalińską trasę rozpocznie Msza św. o godz. 18 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Po Eucharystii uczestnicy bardzo okrężną, bo 45-kilometrową, trasą dotrą do kościoła pw. Ducha Świętego.

Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej www.edk.org.pl, a także na profilach facebookowych poszczególnych tras w naszej diecezji.

Podobnie jak w ubiegłym roku, Drogę Krzyżową tylko dla ekstremalnych panów przygotowują Mężczyźni Pustelni, choć nie w ramach idei EDK. To wariant hardcorowy: 160 km między świętymi górami Pomorza - Rowokół, Chełmską i Polanowską. Do udziału w tym czterodniowym nabożeństwie w drodze namawialiśmy TUTAJ.


Jeśli w waszych parafiach także zaplanowane zostały wielokilometrowe nabożeństwa Drogi Krzyżowej, napiszcie do nas, a my poinformujemy o tym wydarzeniu.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Reklama

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy