Nowy Numer 11/2018 Archiwum

Godnie pożegnać dzieci utracone

Pochówki dzieci utraconych, czyli zmarłych przed urodzeniem, odbywają się zazwyczaj dwa razy w roku. Najbliższe Msze św. i towarzyszące im pogrzeby odbędą się 24 marca - w Narodowy Dzień Życia.

W naszej diecezji takie pochówki odbywają się w czterech miastach: Koszalinie, Słupsku, Pile i Szczecinku. Uczestnictwo w takim wydarzeniu, które obejmuje Mszę św. w intencji rodziców po stracie dziecka, ceremonię pogrzebową na cmentarzu i pochówek, może być nie tylko formą pożegnania najbliższego członka rodziny, ale również - dla osób postronnych - okazaniem szacunku dla życia nienarodzonych w ogóle.

W Słupsku Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka odbędzie się 24 marca o godz. 11 w kościele pw. Św. Jacka (ul. Dominikańska 3). Następnie ceremonia pogrzebowa rozpocznie się o godz. 12.15 na Nowym Cmentarzu. Do tej pory odbyło się tu sześć pochówków, w których pochowano łącznie 298 dzieci. Uroczystość będzie miała charakter ekumeniczny.

Również w Pile pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 24 marca i rozpocznie się Mszą św. o godz. 11 w parafii pw. Św. Jana Bosko, po której uroczystości pogrzebowe przeniosą się na cmentarz przy Pomniku Dzieci Utraconych. Do tej pory w Pile pochowano w sześciu pochówkach ciała 100 dzieci utraconych. Teraz zostaną tu złożone prochy 26 dzieci. W pilskim szpitalu odnotowuje się około 190 poronień rocznie.

W Koszalinie Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka odbędzie się 7 kwietnia o godz. 10 w kościele pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP (koło katedry), a uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym rozpoczną się o godz. 11.30 w kaplicy. Pogrzeb ma charakter ekumeniczny. Będzie to już piętnasty pogrzeb dzieci utraconych pozostawionych w koszalińskim szpitalu. Procedury pochówku udało się opracować dzięki kampanii społecznej „Nasze na zawsze”. Pochowano tu już 3023 dzieci.

W Szczecinku 14 kwietnia odbędzie się szósty pogrzeb dzieci utraconych. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o godz. 12 w kościele Mariackim. Następnie o godz. 13 zaplanowano uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym. Pochówek ma charakter ekumeniczny. Do tej pory pochowano tu prochy 69 dzieci. Rocznie w szpitalu w Szczecinku dochodzi do ok. 150 poronień.

Pochówki dzieci utraconych dotyczą dzieci zmarłych w wyniku poronienia lub martwego urodzenia. Mają one prawo do godnego pochowania na cmentarzu, a gdy rodzice tego prawa się zrzekają, obowiązek ten przejmuje gmina, w której znajduje się szpital. Na mocy uchwał poszczególnych rad miasta pochówki te odbywają się dwa razy do roku.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Reklama

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy