• facebook
  • rss
  • Biskup Edward Dajczak

    dodane 06.04.2011 12:12

    Ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Urodził się 16 lutego 1949 r. w Świebodzinie. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchowego w Gościkowie-Paradyżu, 15 czerwca 1975 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Wilhelma Pluty w katedrze gorzowskiej.

    Po święceniach pracował jako wikariusz w parafiach: Kargowa (lipiec 1975), Kostrzyn nad Odrą (1975-1978), Zielona Góra - Najświętszego Zbawiciela (1978-85). Od września 1985 r. podjął pracę w Kurii Biskupiej w Gorzowie Wlkp. jako dyrektor Diecezjalnego Duszpasterstwa Charytatywnego. Funkcję tę pełnił do września 1988 r.

    Od marca 1989 r. został członkiem Komisji Charytatywnej Episkopatu Polski. W okresie od grudnia 1986 r. do sierpnia 1988 r. pełnił funkcję sekretarza biskupa diecezjalnego Józefa Michalika. W latach 1988-90 był ojcem duchownym seminarium w Gościkowie-Paradyżu, a w latach 1990-96 - rektorem tegoż seminarium.

    15 grudnia 1989 roku został mianowany biskupem pomocniczym gorzowskim (tyt. Azura). Sakrę biskupią przyjął 6 stycznia 1990 r. w Rzymie z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II.

    23 czerwca 2007 r. Benedykt XVI mianował go ordynariuszem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Kanoniczne objęcie diecezji nastąpiło 9 lipca 2007 r. w katedrze w Koszalinie. Ingres do katedry koszalińskiej odbył się 11 sierpnia 2007 r., natomiast ingres do bazyliki konkatedralnej w Kołobrzegu 12 sierpnia 2007 r.

    «« | « | 1 | » | »»

    Zobacz także

    Reklama

    Zapisane na później

    Pobieranie listy

    Reklama

    przewiń w dół