Nowy numer 16/2018 Archiwum

Historia

Diecezja koszalińsko-kołobrzeska została utworzona 28 czerwca 1972 r. na mocy bulli Episcoporum Poloniae coetus papieża Pawła VI.

  • 15.04.1984 – w kołobrzeskiej konkatedrze, konsekrowany został drugi sufragan, ks. Piotr Krupa. Głównym konsekratorem był ks. kardynał prymas Polski Józef Glemp.
  • 01.09.1984 – Kongregacja do Spraw Nauczania Katolickiego zatwierdza umowę o współpracy naukowej (afiliacji) pomiędzy papieskim Wydziałem Teologicznym w Poznaniu, a Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie.
  • 25.02.1985 – obrady komisji przygotowującej zwołanie I Synodu Diecezjalnego.
  • 01.12.1985 – biskup ordynariusz ustanowił na okres pięciu lat Kolegium Konsulatorów w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
  • 10.05.1986 – uroczysta Msza św. z okazji rozpoczęcia I Synodu Diecezjalnego.
  • 08.12.1986 – dekretem biskupa ordynariusza zostało powołane żeńskie stowarzyszenie diecezjalne pod nazwą „Wspólnota Dzieci Łaski Bożej” z siedzibą w Lipiu.
  • 07.03.1987 – dekretem księdza biskupa ordynariusza ustanowiony został Wyższy Instytut Wiedzy Religijnej (WIWR) w Koszalinie.
  • 01.01.1988 – W diecezji rozpoczęła się wieczysta adoracja.
  • 13.06.1988 – dekretem biskupa ordynariusza erygowana została Unia Apostolska Kleru Diecezjalnego Najświętszego Serca Jezusowego.
  • 18.09.1988 – w sanktuarium maryjnym w Skrzatuszu odbyła się Msza św. koronacyjna. Razem z księdzem kardynałem prymasem Polski i księdzem arcybiskupem poznańskim, ks. bp Ignacy Jeż nałożył na figurę Matki Boskiej Bolesnej w Skrzatuszu drogocenne korony.
  • 09.10.1988 – I Diecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca i III Zakonu św. Franciszka do kościoła św. Krzyża w Koszalinie.
  • 09.12.1989 – w koszalińskiej katedrze uroczyste zakończenie I Synodu Diecezjalnego. Dokonano uroczystego aktu podpisania statutów i dekretu promulgacyjnego przez ks. bpa ordynariusza Ignacego Jeża.
oceń artykuł

Zobacz także

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma