Kampania społeczna "Nasze na Zawsze"

Karolina Pawłowska

publikacja 05.10.2012 13:43

Koszalin jest jednym z pierwszych miast w Polsce, gdzie odbywają się godne pochówki dzieci utraconych.

Kampania społeczna "Nasze na Zawsze" Autorem plakatu promującego kampanię jest koszaliński artysta fotografik Zdzisław Pacholski ZDZISŁAW PACHOLSKI

Służy temu zakrojona na szeroką skalę kampania społeczna. Wieloletnie przemilczenia i brak uregulowań prawnych sprawiały, że rodzice dotknięci taką stratą nie potrafili przebić się przez mur biurokratycznych ograniczeń, by móc pochować dzieci niezależnie od stopnia rozwoju prenatalnego.

W efekcie kampanii społecznej „Nasze na zawsze” udało się nie tylko stworzyć miejsce pochówku oraz upamiętnić dzieci utracone pomnikiem, który stanął na koszalińskim cmentarzu, ale także wypracować procedury umożliwiające pochówek dzieci, których ciała pozostały w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie. Obecnie pochówki dzieci zmarłych przed urodzeniem odbywają się dwa razy do roku.

W ramach kampanii Komitet Budowy Pomnika opracował również mini-poradnik dla rodziców po stracie dziecka, który rozdawany jest w szpitalu koszalińskim. Można się z nim zapoznać także w koszalińskich parafiach i Urzędzie Stanu Cywilnego. Projektodawcą ulotki i autorem plakatu jest koszaliński artysta fotografik Zdzisław Pacholski.

Trwają także warsztaty, dzięki którym rodzice po stracie dziecka będą mogli poprowadzić grupę wsparcia dla rodzin, które muszą zmierzyć się z podobnym doświadczeniem.

Komitet Budowy Pomnika Dzieci Martwo Urodzonych został powołany 19 stycznia 2011 r. w Koszalinie. Do jego prac udało się pozyskać ludzi różnych środowisk: kościelnych i miejskich, lekarskich, prawniczych, urzędniczych czy dziennikarskich. 

Honorowy patronat nad pracami objęli m.in. bp koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak oraz prezydent Koszalina Piotr Jedliński. Pomysłodawcą budowy pomnika jest ks. Henryk Romanik. Autorem rzeźby upamiętniającej dzieci utracone, która w marcu stanęła na koszalińskim cmentarzu jest łódzka artystka Krystyna Fałdyga- Solska.

Inicjatywę wspierają i koordynują od samego początku Radio Plus Koszalin, TVP Szczecin oraz Gość koszalińsko-kołobrzeski.

Na temat inicjatywy wypowiada się bp Stanisław Stefanek

Wywiad z bp Stanisławem Stefankiem, członkiem Papieskiej Rady ds. Rodziny, cz. I
Rozmawia ks. Wojciech Parfianowicz/GN
Alicja Górska/Radio Plus

Wywiad z bp Stanisławem Stefankiem, członkiem Papieskiej Rady ds. Rodziny, cz. II
Rozmawia ks. Wojciech Parfianowicz/GN
Alicja Górska/Radio Plus

Wywiad z bp Stanisławem Stefankiem, członkiem Papieskiej Rady ds. Rodziny, cz. III
Rozmawia ks. Wojciech Parfianowicz/GN
Alicja Górska/Radio Plus