Pamiętają o Lwowie i lwowiakach

Karolina Pawłowska

publikacja 22.11.2012 20:15

Uczniowie malutkiej szkoły podstawowej w Szczeglinie przenieśli zaproszonych gości do przedwojennego Lwowa. Były i wesołe piosenki, i nostalgiczne wiersze, nie zabrakło oczywiście Szczepcia i Tońcia, rozmawiających charakterystycznym bałakiem, czyli gwarą batiarów z lwowskich ulic.

Pamiętają o Lwowie i lwowiakach Troszkę na wesoło, troszkę nostalgicznie i z olbrzymim wzruszeniem - tak opowiadano w Szczeglinie o Lwowie Karolina Pawłowska/GN

A wszystko to z okazji 94. rocznicy wyzwolenia Lwowa i odznaczenia miasta orderem Virtuti Militari. Polsko-ukraińskie walki o miasto zakończyły się zwycięstwem polskich żołnierzy, wspieranych przez bohaterskich mieszkańców, w tym młodzież nazwaną później Orlętami Lwowskimi.

Lwowskie spotkania zorganizowano w szczeglińskiej podstawówce po raz trzeci. Ich inicjatorem był zmarły w tym roku mieszkaniec Szczeglina. Urodzony we Lwowie Ryszard Adel, wiceprezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, dzielił się z uczniami i okolicznymi mieszkańcami swoją wiedzą, wspomnieniami i pamiątkami dotyczącymi Kresów, a także zarażał miłością do miasta nazywanego dawniej "małym Wiedniem".

– Dla nas to bardzo wzruszające wracać do chwil dzieciństwa, a dla młodych – okazja do poznania ważnej części historii, która kolejnym pokoleniom jest już zupełnie nieznana – mówi dr Halina Bogucka, która w tym roku dzieliła się swoimi wspomnieniami ze Lwowa. 

W sobotę i niedzielę można posłuchać wierszy i piosenek opiewających Lwów także w Koszalinie. W Domku Kata (ul. Grodzka 3) odbędzie się XVIII Koszaliński Konkurs Poezji i Piosenki Lwowskiej im. Mariana Hemara.