Ekumeniczny Jordan

Karolina Pawłowska

publikacja 20.01.2013 00:09

19 stycznia chrześcijanie Wschodni obchodzili Święto Jordanu, czyli pamiątkę Chrztu Pańskiego. W słupskiej parafii prawosławnej pw. śś. Piotra i Pawła nabożeństwo miało charakter ekumeniczny.

Ekumeniczny Jordan Poświęconą, m.in. przez trzykrotne zanurzenie krzyża, wodę wierni zabierają do domu Karolina Pawłowska/GN

W święto Jordanu chrześcijanie prawosławni, grekokatolicy i inne obrządki wschodnie sprawują uroczystą liturgię św. Bazylego Wielkiego. W czasie liturgii ma także miejsce szczególnie uroczyste poświęcenie wody. W niektórych parafiach odbywa się ono nad rzekami. Tam, gdzie jest to praktycznie trudne, kapłan odprawia obrzęd poświęcenia wody w świątyni m.in. poprzez trzykrotne zanurzenie krzyża w wodzie. Zgodnie z tradycją „jordańską” wodę wierni zabierają do domu. Kropi się nią obejścia, pola, przechowuje się na różne potrzeby. 

Nabożeństwo w słupskiej parafii prawosławnej wpisane zostało w program Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Uczestniczyli w nim duchowni i wierni z kilku parafii i zborów: ze Słupska, Koszalina, Bukowa Morskiego i Darłowa. Świąteczną homilię wygłosił: ks. Dominik Gzieło, proboszcz parafii polsko-katolickiej z Bukowa Morskiego. Wskazując na chrzest Jezusa, duchowny zapraszał do refleksji nad własnym chrztem i chrześcijańskich obowiązkach z niego wynikających.

– Samo święto i jego nabożeństwo mimo swej starożytności i wielkiej rangi pozostało już tylko w kalendarzu liturgicznym Kościołów: prawosławnego i greckokatolickiego. Przychodząc na to święto do nas, chrześcijanie innych Kościołów odkrywają swoją historię – mówi ks. Mariusz Synak, proboszcz słupskiej parafii prawosławnej.

Warto zauważyć, że raz w roku, właśnie w Święto Jordanu w słupskiej cerkwi liturgia sprawowana jest niemal w całości w języku polskim. – Bardzo dobrą tradycja tej parafii stało się takie materialne łącznie ludzi. Zastaliśmy podziały chrześcijaństwa, to nasz spadek, czasami dość ciężki, ale dźwigając go pamiętamy, że są postacie i sytuacje, kiedy stajemy obok siebie, nie wytykając sobie różnic. Jednoczy nas Chrystus – dodaje ks. Synak.

Ekumeniczne nabożeństwa w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbędą się jeszcze w Miastku, w Pile, Szczecinku, Wałczu, Koszalinie i Darłowie.