Obrońcy życia w Pile

Karolina Pawłowska

publikacja 24.03.2013 04:01

Duchową adopcją dzieci poczętych oraz zawiązaniem Komitetu Budowy Pomnika Dzieci Utraconych uczczono w Pile diecezjalne obchody Dnia Świętości Życia.

Obrońcy życia w Pile Przewodniczący uroczystościom bp Paweł Cieślik spotkał się również z członkami nowo powołanego pilskiego Komitetu Budowy Pomnika Dzieci Utraconych Karolina Pawłowska/GN

Mszy św. koncelebrowanej przez pilskich duszpasterzy w salezjańskiej parafii pw. św. Jana Bosko przewodniczył bp Paweł Cieślik. Wskazując na nierozerwalny związek tajemnicy Boga z tajemnicą życia, hierarcha wyjaśniał związek Dnia Świętości Życia z uroczystością Zwiastowania Pańskiego.

– Maryja była młodą kobietą, pewnie wielu spraw nie rozumiała, ale umiała poznać, że to sam Bóg przychodzi do Niej i żąda konkretnej, odważnej decyzji. Nie zawahała się, nie przelękła, ale odważnie odpowiedziała na głos Bożego wezwania do macierzyństwa. To z jednej strony wyraz wielkiego zaufania do Boga, a z drugiej ‒ odwaga pełnienia Jego woli. Jest w tym zgoda na nowe życie, na obdarzenie kogoś miłością – mówił biskup.

Przywoływał również wezwanie bł. Jana Pawła II do uroczystego świętowania Dnia Świętości Życia. – Jego podstawowym celem jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość życia ludzkiego w każdym momencie i w każdej kondycji. Należy zwłaszcza ukazywać, jak wielkim złem są przerywanie ciąży i eutanazja – przypominał hierarcha. Apelował również o bycie obrońcami życia w świecie zamkniętym na życie.

Podczas Mszy św. kilkadziesiąt osób złożyło przed biskupem deklarację codziennej, 9-miesięcznej modlitwy w intencji dzieci zagrożonych aborcją. – Prosimy o ich urodzenie, godne życie, a także chcemy swoją modlitwą wesprzeć rodziców, dodać im siły i odwagi, żeby kochali swoje dziecko. To tak niewiele, kilka minut, a nasza modlitwa ratuje życie – przekonują państwo Rubikowie, którzy razem ze starszym synem po raz drugi podjęli się duchowej adopcji.

Całą rodziną wzięli też udział w zorganizowanym przez Referat Duszpasterstwa Rodzin kurii biskupiej i Stowarzyszenie „Civitas Christiana” konkursie na chorągiew dla Marszu dla Życia i Rodziny. W Pile na konkurs wpłynęło 36 prac. Podczas uroczystości nastąpiło jego rozstrzygnięcie i wręczenie nagród autorom najlepszych projektów.

Ważną dla miasta inicjatywą, ogłoszoną podczas Dnia Świętości Życia, jest powołanie Komitetu Budowy Pomnika Dzieci Utraconych. Po Mszy św. odbyło się zawiązujące komitet spotkanie. Pierwsze kroki zostały już jednak podjęte. Zarządzeniem prezydenta miasta, został ogłoszony projekt uchwały dotyczący procedur pochówku dzieci, które zmarły przed urodzeniem. – Na skutek uwag służb prawnych o wymaganych przepisami konsultacjach prezydent wydał zarządzenie i skierował projekt uchwały Rady Miasta umożliwiającej pochówek dzieci utraconych do konsultacji. To musi potrwać 30 dni, tym samym głosowanie nad uchwałą zostało przesunięte na sesję kwietniową – wyjaśnia Grzegorz Marciniak, jeden z członków komitetu. Ma jednak nadzieję, że dzięki przychylności Rady Miasta uda się, wzorem Koszalina, doprowadzić do wdrożenia procedur, które pomogą rodzicom dotkniętym stratą w łatwiejszym egzekwowaniu swoich praw do godnego pochowania dzieci oraz uregulują problem ciał pozostawionych w szpitalu.