3. rocznica smoleńska

Karolina Pawłowska

publikacja 10.04.2013 17:34

Tulipany i wystawa – tak w Koszalinie uczczono rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem. Wieczorem w kościołach diecezji modlitwa za ofiary i ich rodziny.

3. rocznica smoleńska Wystawę dokumentującą wizytę śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Koszalinie można oglądać przez najbliższych kilka dni w koszalińskim CK 105 Karolina Pawłowska/GN

Prezydent Lech Kaczyński na spotkaniu ze studentami, w sanktuarium na Górze Chełmskiej, rozmawiający z mieszkańcami Sławna i Świdwina – te i inne zdjęcia koszalińskich fotoreporterów dokumentujących prezydencką wizytę w Koszalinie można obejrzeć podczas otwartej dzisiaj wystawy w Centrum Kultury 105.

Rok przed katastrofą smoleńską Lech Kaczyński przyjechał do Koszalina na zaproszenie studentów Politechniki. Wygłosił wówczas wykład oraz odwiedził sanktuarium szensztackie na Górze Chełmskiej. – Chcieliśmy przełamać wizerunek Lecha Kaczyńskiego, który był jak w krzywym zwierciadle prezentowany za jego życia. Oddając panu prezydentowi cześć chcieliśmy pokazać go takim, jakim go znaliśmy: jako człowieka ciepłego, życzliwego, inteligentnego i dowcipnego – wyjaśnia koszalińska radna Anna Mętlewicz z PiS.

Przed południem rozdano także w mieście kilkaset kremowych tulipanów noszących imię Marii Kaczyńskiej. – Jak wiemy para prezydencka była nierozłączna, więc pomyśleliśmy, że tulipany będą pięknie łączyć się z wystawą, a wystawa z rozdawanymi kwiatami – dodaje Anna Mętlewicz.

Wystawa pozostanie w koszalińskim CK 105 przez najbliższych kilka dni. Jeśli dopisze pogoda fotogramy zostaną później zainstalowane przed katedrą.

Przybyli na otwarcie wystawy goście mieli także okazję zobaczyć najnowszy film dokumentujący prezydenturę Lecha Kaczyńskiego pt. „Prezydent”.

O godz. 18 w koszalińskiej katedrze rozpocznie się Msza św. w intencji wszystkich, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.

W darłowskim Muzeum Zamek Książąt Pomorskich można natomiast obejrzeć wystawę „Mój syn Przemko”. Zaprezentowano na niej pamiątki związane z życiem Przemysława Gosiewskiego, jednej z 96 ofiar katastrofy smoleńskiej. Polityk Prawa i Sprawiedliwości, wicepremier w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, pochodził właśnie z Darłowa. 

W Kołobrzegu od rana kwiaty składano na grobie innego posła z regionu, który zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu, Sebastiana Karpiniuka. W mieście obchody  upamiętniające zbrodnię katyńską oraz katastrofę lotniczą pod Smoleńskiem rozpoczęły się Mszą św. w bazylice w intencji ofiar obu tragedii o godz. 17. Po Mszy na Skwerze Pionierów,  w miejscu nasadzenia „Dębów Katyńskich” zostaną zapalone znicze. We wszystkich kołobrzeskich parafiach odbędą się także msze w intencji ofiar katastrofy lotniczej sprzed 3 lat.

W Pile obchody rocznicowe rozpoczną się Mszą św. godz. 18 pod przewodnictwem bp. seniora Tadeusza Werno. Po Eucharystii uczestnicy przejdą ulicami miasta na plac Zwycięstwa, by pod pomnikiem Jana Pawła II oddać hołd ofiarom katastrofy. Organizatorzy oraz księża zachęcają do wzięcia ze sobą zniczy oraz kwiatów. 

Dwa dni później, czyli 12 kwietnia prezydent Piły i Zarząd Pilskiej Rodziny Katyńskiej zapraszają pilan na uroczystości upamiętniające rocznicę Zbrodni Katyńskiej. O godz. 10 odprawiona zostanie Msza św. w kościele pw. NMP Częstochowskiej. W samo południe przy Pomniku Ofiar Stalinowskiego Ludobójstwa, przy pl. Staszica, zostanie oddany hołd zamordowanym i zostaną złożone kwiaty.

Także o godz. 18 odprawiona zostanie Msza św. w intencji ofiar katastrofy w Słupsku w kościele Mariackim. Po niej wspólna modlitwa pod Krzyżem Misyjnym, zapalenie zniczy i złożenie kwiatów.

Zaś w szczecineckim kościele Mariackim Msza św. w intencji ofiar o godz. 19. Po nabożeństwie uczestnicy przejdą pod pobliski pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze pod portretami pary prezydenckiej.