Specjaliści od papieża

Karolina Pawłowska

publikacja 21.05.2013 23:48

26 gimnazjalistów walczyło dziś w etapie diecezjalnym konkursu o Janie Pawle II. Najlepszą okazała się ustczanka Marta Grabowska.

Specjaliści od papieża Pierwsza czwórka konkursowa wraz z opiekunami Karolina Pawłowska /GN

Do ścisłego finału diecezjalnego zakwalifikowało się 26 uczniów z 13 gimnazjów. To najlepsi z blisko 200 gimnazjalistów, którzy zgłosili się w tym roku do konkursu w swoich szkołach.

– Myślę, że zainteresowanie utrzymuje się na stałym poziomie. To są głównie te same szkoły lub podopieczni tych samych katechetów – mówi o trzeciej edycji Metropolitalnego Konkursu Papieskiego ks. Sebastian Kowal, koordynator konkursu w diecezji. – Wszystko zależy od katechetów. Jeśli oni są zainteresowani konkursem, będą też chętni do wzięcia w nim udziału uczniowie. Trzeba podkreślić, że to jedyny konkurs dotyczący spraw wiary przeznaczony dla gimnazjalistów w naszej diecezji. Chcieliśmy przybliżyć postać Jana Pawła II, szczególnie w kontekście wizyty błogosławionego papieża na naszej ziemi.

Po zmaganiach w koszalińskiej Szkole Katolickiej do finału metropolitalnego zakwalifikowało się  15 uczniów. Wśród nich największą ilość punktów (25 na 27 możliwych) zdobyła Marta Grabowska ze Społecznego Gimnazjum w Ustce. To drugi triumf młodej ustczanki. Także w ubiegłym roku była najlepsza – nie tylko w diecezji, ale w całej metropolii.

Warto zauważyć, że w krótkiej historii konkursu, to właśnie uczniowie z Ustki zdobywają corocznie pierwsze miejsce. W I Metropolitalnym Konkursie Papieskim w etapie diecezjalnym zwyciężyła Janina Bartosińska, która okazała się również trzecia wśród wszystkich gimnazjalistów metropolii. – Cieszę się, że trzeci raz z rzędu uczennica naszej szkoły wygrywa konkurs na poziomie diecezjalnym, ale warto zauważyć, że do konkursu zgłasza się jedna czwarta wszystkich uczniów naszego gimnazjum – mówi ks. Jacek Zdoliński, katecheta z usteckiego Społecznego Gimnazjum.

– Jeżeli czuje się to, o czym pisał papież i bierze się te słowa do siebie, to znacznie łatwiej się przygotowywać do konkursu, niż wkuwać „na sucho”. Orędzia na Dni Młodzieży nie są aż takie trudne, jak inne dokumenty papieskie, więc można je lepiej przyswajać. Taki chyba jest też cel tego konkursu: żeby nie tylko wiedzieć, ale jeszcze wynieść coś dla siebie – zauważa Marta Grabowska.

W tym roku wiele pytań dotyczyło Światowych Dni Młodzieży. – W konkursie chodzi nie tylko o samą postać Jana Pawła II, ale także o to, co miał do powiedzenia młodym ludziom. Stąd wybór prostych tekstów, które mogą również stać się bliskie gimnazjalistom – przyznaje ks. Sebastian Kowal.

Drugie miejsce przypadło Magdalenie Bober z Gimnazjum nr 1 w Kołobrzegu, zaś trzecie – Cezaremu Olechowskiemu z Gimnazjum w Ustroniu Morskim. Obydwoje uzyskali 22 punkty. O miejscu na podium zdecydowała ilość punktów uzyskanych na etapie szkolnym.

Oprócz zmagań konkursowych gimnazjaliści mieli także okazję spotkać się z ks. prałatem Kazimierzem Bednarskim. Gospodarz parafii pw. Ducha Świętego w Koszalinie i działającej przy parafii Szkoły Katolickiej, w której rozgrywany był konkurs dzielił się z młodzieżą swoimi wspomnieniami ze spotkań z bł. Janem Pawłem II w Krakowie i podczas wizyty w 1991 r. w Koszalinie.