Oni nie muszą umierać!

Justyna Steranka

publikacja 04.10.2013 21:41

Fundacja Po Piąte i DKMS zapraszają na Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku. 13 października wolontariusze będą czekać na chętnych od 12 do 20.

Oni nie muszą umierać! Na całym świecie jest zarejestrowanych ponad 20 mln potencjalnych dawców. Każda nowa osoba może być dla chorego szansą na życie. ks. Wojciech Parfianowicz /GN

W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka.

Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego.

Potencjalni dawcy szpiku będą mogli się zarejestrować w dwóch miejscach w Koszalinie:

- Domu Miłosierdzia na ul. Monte Cassino 7,

- Domu Samotnej Matki „Dar życia” na ul. Wojska Polskiego 13.

- Kiedy proponuję komuś, by został potencjalnym dawcą, czasem spotykam się z reakcją: „mnie to nie interesuje”. Prawda jest taka, że to człowieka nie interesuje, dopóki go nie dotyczy. Kiedy zachorowałby ktoś z bliskich, np. dziecko, to chciałoby się zrobić wszystko, żeby je uratować. Dlatego kiedy sami pomagamy, możemy liczyć na to, że ktoś pomoże i nam – mówi Karol Sontowski. - Tyle jesteśmy warci, ile możemy dać innym, a nie ma nic cenniejszego niż życie – dodaje.

W marcu br. zorganizowano w Koszalinie Dzień Dawcy Szpiku, by znaleźć dawcę dla jego żony, Sylwii. Niestety, nie dożyła tej akcji, ale dzięki niej udało się zarejestrować 300 nowych dawców. O pani Sylwii można przeczytać TUTAJ.

Marcin Maślanka z Koszalina jest w rejestrze DKMS od jesieni 2011r. Po kilku miesiącach otrzymał informację, że ktoś potrzebuje jego szpiku. - Cieszę się, że komuś pomogłem, że się udało, ale nie czuję się przez to jakiś wyjątkowy. Nie wymagało to ode mnie wielkiego wysiłku i poświęcenia, a uratowało komuś życie. To chyba najlepszy dowód na to, że warto zostać dawcą – zachęca.

– Ten, kto jest dawcą, nic nie traci, a ten, kto jest biorcą, zyskuje wszystko – dodaje Joanna Jabłońska z fundacji Po Piąte.

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Rejestracja jest bezpłatna. Finansuje ją fundacja DKMS, którą można wesprzeć składając darowiznę na konto: 86 1240 6292 1111 0010 4159 8437.