Jubileuszowa gala Herbertiady

Katarzyna Matejek

publikacja 21.09.2014 01:00

„Od 15 lat co roku we wrześniu Pan Cogito przyjeżdża do Kołobrzegu, by spędzić tu kilka dni wśród swoich przyjaciół i fanów. I to jest właśnie Herbertiada” - tak rozpoczęła listowne podziękowania za 15 lat wzruszeń Halina Herbert-Żebrowska, siostra poety.

Jubileuszowa gala Herbertiady Emilia Hadrzyńska jest przekonana, że młodzież może znaleźć wiele odpowiedzi na trudne pytania w wierszach Zbigniewa Herberta Katarzyna Matejek /Foto Gość

Wieczór galowy XV Herbertiady rozpoczął się na lwowską nutę, aby w przeddzień 90. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta, która przypada w październiku, podkreślić jego lwowskie korzenie.

Katarzynie Pechman, dyrektorowi artystycznemu Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta, jubileuszowe podziękowania za powołanie Herbertiady do życia oraz 15-letnią troskliwą opiekę nad wydarzeniem złożyli liczni goście. Nieobecny prezes Jarosław Kaczyński przysłał list. Napisał w nim, że „inicjatywy takie jak ta to wydarzenia ważne, mające znaczenie szczególnie teraz, gdy sztuka wysokich lotów i wiedza historyczna stają się wartościami wymagającymi naszej codziennej pieczołowitości”.

Podczas gali finałowej ogłoszono wyniki konkursu recytatorskiego, który odbył się pierwszego dnia Herbertiady.

Grand Prix otrzymała Emilia Hadrzyńska z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Chojnie za interpretację wiersza „Mistrz z Delft”.

- Kiedy zetknęłam się z twórczością Herberta, największe wrażenie zrobiła na mnie sama jego osoba, jego postawa życiowa, to jak zmagał się ze światem. Dzięki jego poezji wiele przemyślałam. Identyfikuję się z tym, co mówi w swoich tekstach - powiedziała 17-letnia laureatka.

Pierwsze miejsce zdobył Jan Orszulak z 20. Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, drugie - Małgorzata Fatalska z Teatru Słowa Proscenium w Szczecinie, a trzecie - Bartosz Pietruszka z Klubu Delta w Szczecinie. Poziom konkursu był wysoki i wyrównany zarazem, dlatego rozdano wiele wyróżnień oraz nagrodę specjalną. Laureaci otrzymali nagrody finansowe i rzeczowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Następnie Unia Teatru Niemożliwego z Warszawy zaprezentowała multimedialny spektakl pt. „Drugi pokój - impresje według Zbigniewa Herberta". Ostatnim punktem wieczoru był koncert „Z Herbertem poetycznie", w którym wystąpili: Tadeusz Woźniak, Maciej Robakiewicz, Mirosław Czyżykiewicz, Antoni Muracki, Szymon Zychowicz i Piotr Kajetan Matczuk.

Organizatorem Herbertiady jest Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna oraz Komitet Organizacyjny Herbertiada.

Patronem medialnym objął imprezę tygodnik „Gość Niedzielny”.