Bezdomnemu mów „dzień dobry”

Katarzyna Matejek

publikacja 14.03.2015 20:41

Rekolekcje wielkopostne dla dzieci ze Szkolnych Kół Caritas zgromadziły w ośrodku rekolekcyjnym w Podczelu uczniów szkół podstawowych wraz z opiekunami.

Bezdomnemu mów „dzień dobry” Dzieci opracowywały w grupach sposoby pomagania ludziom w potrzebie Katarzyna Matejek /Foto Gość

Rekolekcje prowadził ks. Marcin Piotrowski, diecezjalny duszpasterz dzieci.

Obok spotkań modlitewnych, Mszy św., Drogi Krzyżowej, dzieci uczestniczyły w konferencjach i warsztatach. Nie zabrakło mnóstwa piosenek z pokazywaniem oraz podchodów, na które tereny wokół Podczela świetnie się nadają.

Celem rekolekcji, na które stali bywalcy czekają cały rok, było nie tylko zintegrowanie SKC, ale przede wszystkim wzmocnienie i chrześcijańskie ukierunkowanie motywacji bycia wolontariuszem.

- Formację oparłem o taki trójnóg: modlitwa, współodczuwanie, ewangelizacja - powiedział ks. Piotrowski. - Zależy mi, by dzieci znajdowały źródło do czynienia dobra w modlitwie. Z tego ma wypływać współodczuwanie z ludźmi biednymi. Chodzi o to, by nie tylko pomóc komuś, ale najpierw postawić się w jego sytuacji, zrozumieć, co może czuć ktoś poważnie chory lub odtrącony przez klasę. Dopiero wtedy możemy wyjść z dobrem wobec niego i głoszeniem przy tej okazji Ewangelii.

7 grup uczniów szukało sposobów, w jaki można pomóc komuś będącemu w potrzebie.

Julia z Kołobrzegu opowiedziała, jak według jej koleżanek może czuć się bezdomny. - Jest mu zimno, jest głodny, samotny. Brakuje mu zainteresowania innych, miłości bliskich osób. Może się czuć odrzucony, poniżony.

- Bezdomnego najbardziej boli nie to, że jest głodny - dopowiadał ks. Marcin - ale to, że jest dla nas jak powietrze.

Duszpasterz podał prosty sposób, jak można bezdomnemu w takiej sytuacji pomóc. - To bardzo proste: można się po prostu uśmiechnąć do niego, powiedzieć „dzień dobry” - zaproponował.

Dzieci z Kołobrzegu i Świdwina znalazły sposoby na pomoc bezdomnym w 7 uczynkach miłosierdzia względem ciała. Zaproponowały, by bezdomnego nakarmić, napoić, rozmawiać z nim, ogrzać, przyodziać, pocieszyć, modlić się, wspierać, zadzwonić po pomoc, gdy jest w nagłej potrzebie, dostrzec w nim brata.

W rekolekcjach wzięli udział uczniowie szkół podstawowych ze Strączna, Wałcza, Kołobrzegu, Świdwina, Dźwirzyna, Białej, Czaplinka, Łękna, Białogardu, Sławoborza, Karlina, Drawska Pomorskiego, Drzonowa, Dąbek, Bonina, Koszalina.