Modlitwa z o. Pio

Karolina Pawłowska

publikacja 07.09.2015 06:21

To święty, który swoim życiem dawał przykład niezwykłej wiary i wielkiego zjednoczenia z Bogiem, a zarazem był tak bardzo bliski drugiemu człowiekowi. Warto uczyć się tego od o. Pio – przekonywał w Wałczu o. Tomasz Duszyc, ogólnopolski moderator Grup Modlitwy o. Pio, zachęcając do włączenia się w to dzieło.

Modlitwa z o. Pio O świętym kapucynie-charyzmatyku opowiadał w Wałczu jego współbrat, o. Tomasz Duszyc, ogólnopolski moderator Grup Modlitwy o. Pio. Karolina Pawłowska /Foto Gość

Przez całą niedzielę przybliżał wiernym wałeckie parafii pw. św. Antoniego osobę świętego mistyka z Pietrelciny. 

- Tajemnica o. Pio zawarta jest w jego zjednoczeniu z Bogiem. To był człowiek tak bogaty w wiarę, że cały świat pielgrzymował do niego, by tej wiary się uczyć, by zaczerpnąć choć trochę, dotknąć. To zjednoczenie z Bogiem przekładało się na to, by w drugim człowieku wzbudzić pragnienie Boga, rozbudzić, rozpalić i podtrzymać pragnienie wzrastania w zjednoczeniu z Bogiem. Często ludzie odkrywali dzięki spotkaniu z o. Pio drogę wiary, zachwycali się spotkaniem z Bogiem – wyjaśnia o. Duszyc. 

Jak podkreśla o. Pio to jeden z najpopularniejszych dzisiaj świętych, bo bardzo bliski człowiekowi.  

- Ci, którzy spotykają o. Pio na swojej drodze, wchodzą z nim w relację i wybierają tego właśnie świętego na przewodnika, mówią o tym w klimacie wielkiej bliskości. W świętych obcowaniu staje się niemal członkiem ich rodziny, przyjacielem, ojcem, kimś, z kim rozmawia się o wszystkim, czym się żyje. Kiedy wchodzi się na ten poziom, szybko przechodzi się z poziomu aury nadzwyczajności, która otaczała za życia o. Pio do doświadczenia prowadzenia do głębokiej wiary – mówi kapucyn. 

Ojciec Tomasz Duszyc zauważa również, że o. Pio to dobry kierunkowskaz na ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Miłosierdzia. Zgodnie z życzeniem papieża w Watykanie w lutym przyszłego roku zostanie wystawiona urna z ciałem o. Pio. 

- Kiedy usłyszałem o tym pragnieniu papieża, było to dla mnie ogromnie poruszające. Jestem przekonany, że Kościół jeszcze nie wyczerpał wszystkiego, co Pan Bóg złożył w o. Pio. Gest papieża był dla mnie potwierdzeniem, że jeszcze wielu rzeczy o tym świętym nie wiemy, jeszcze wiele możemy w nim odkrywać. Kościół sięga do o. Pio, żeby się od niego uczyć. O. Pio realizował w swoim życiu miłosierdzie, łącząc jego różne wymiary: zarówno ten duchowy, związany z pojednaniem człowieka z Bogiem i ten związany z pochyleniem się nad człowiekiem cierpiącym – mówi o. Duszyc. 

Wizyta ogólnopolskiego moderatora Grup Modlitwy o. Pio była również zachętą dla wiernych wałeckiej parafii, by włączyć się w modlitewne dzieło, które rozpoczęło się już za życia świętego kapucyna, a dzisiaj obejmuje cały świat. W Polsce działa ok. 300 Grup Modlitwy św. o. Pio. 

- Od pewnego czasu każdego 23 dnia miesiąca odbywały się nabożeństwa za wstawiennictwem św. o. Pio. Już one pokazywały, że jest zainteresowanie wiernych, dalsze rozmowy pokazały, że warto byłoby zaproponować coś szczerzej: nie tylko chwilę wspólnej modlitwy, ale także propozycję formacji – o. Marek Metelica, proboszcz i gwardian klasztoru wałeckich kapucynów wyjaśnia pomysł powołania w parafii Grupy Modlitwy o. Pio.   

Pierwsze spotkanie modlitewne i założycielskie odbędzie się 23 września w liturgiczne wspomnienie świętego kapucyna. O godz. 17. 30 odbędzie się nabożeństwo, po nim Msza św., zaś po Eucharystii spotkanie w sale domu zakonnego.