Pociąg do historii

Karolina Pawłowska

publikacja 11.09.2015 12:24

„Po torach pamięci” to coś więcej niż konkursowy projekt. Młodzieży, która go realizuje zależy na upowszechnieniu w lokalnej społeczności wcale nie tak odległej historii regionu.

Pociąg do historii Logo przedsięwzięcia symbolizuje wkroczenie na trudną część historii Po torach pamięci

Spotykając się ze świadkami wydarzeń, kręcąc filmy, projektując ulotki i plakaty czy zapraszając na rekonstrukcję historyczną zamierzają opowiedzieć o miejscach represji komunistycznych lat 1944-1956, kolektywizacji wsi i niepodległościowym podziemiu. Terenem ich działań są trzy miejscowości: Szczecinek, Złocieniec i Drawsko Pomorskie. 

– Chcemy opowiedzieć na przykład o słynnej szczecineckiej manifestacji z okazji 3 maja, gdy w 1946 r. ulicami miasta przeszedł pochód z trumienką, w której „złożono” to majowe święto. Wielu mieszkańców regionu, a nawet samych mieszkańców Szczecinka nic nie wie o tym wydarzeniu. Może właśnie takie działania, jakie podejmujemy to klucz do tego, żeby opowiadać o historii nie z perspektywy Warszawy, Krakowa czy Gdańska, ale pokazać, że i na naszym terenie działy się ważne, historyczne sprawy – wyjaśnia Romuald Kurzątkowski, nauczyciel historii w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Drawsku Pomorskim, który sprawuje opiekę nad młodzieżą.

Pod jego kierunkiem młodzi pasjonaci lokalnej historii nie po raz pierwszy sięgają do przeszłości regionu, co kilkakrotnie zostało nagrodzone wysokimi lokatami w ogólnopolskich konkursach. Projekt „Po torach pamięci” realizowany jest w ramach kolejnej edycji konkursu organizowanego przez Fundację Macte Animo „Historia wokół nas”.

Jak wyjaśniają młodzi historycy nie zamknie go jednak termin składania prac konkursowych. Ich głównym celem jest doprowadzenie do powieszenia tablicy pamiątkowej na budynku byłego urzędu Państwowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Drawsku Pomorskim. Można im pomóc w tym przedsięwzięciu, bo większą część środków planują zebrać przez crowdfounding na stronie www.polakpotrafi.pl.