Requiem na 25-lecie

ks. Wojciech Parfianowicz

publikacja 18.09.2015 22:52

Koszaliński chór "Cantate Deo" wystąpił z koncertem jubileuszowym w kościele pw. Ducha Świętego.

Requiem na 25-lecie Koszalin, 18 września: jubileuszowy koncert "Cantate Deo" ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Na ćwierćwiecze swojego istnienia chór podjął się nie lada wyzwania.

Z towarzyszeniem Filharmonii Koszalińskiej, pod kierunkiem krakowskiego dyrygenta prof. Jerzego Salwarowskiego, młodzi śpiewacy wykonali "Requiem" W. A. Mozarta.

Jako soliści wystąpili: Maria Malinowska, Paulina Wilczyńska, Przemysław Baiński oraz Mateusz Teliński.

Jak przyznaje Mirella Telińska, dyrektor chóru, przygotowanie 40-osobowego zespołu, w którym 18 września wystąpiły dzieci z IV klasy Szkoły Podstawowej oraz prawie 30-letni mężczyźni, było trudnym zadaniem. Chór do jubileuszowego występu ćwiczył od kilku miesięcy.

Kilkuset uczestników koncertu zgromadzonych w kościele pw. Ducha Świętego, słuchało prawie godzinnego wykonania mozartowskiego arcydzieła w kompletnej ciszy.

Koszaliński chór "Cantate Deo" powstał z inicjatywy kard. nom. Ignacego Jeża, który chciał, aby mógł on wystąpić przy okazji planowanej na 1991 rok wizyty Jana Pawła II.

Pierwsze koncerty nowego chóru odbyły się już w grudniu 1989 roku. Zgodnie z życzeniem biskupa, młodzi śpiewacy wystąpili także podczas wizyty papieża w Koszalinie.

Przez 25 lat istnienia, chór dał ponad 1000 koncertów w Polsce oraz w kilkunastu krajach świata. Odbył m.in. tournee po Stanach Zjednoczonych i Korei Południowej. Wystąpił także na prywatnej audiencji u Jana Pawła II w Castel Gandolfo (1995), jak również podczas Pasterki w Watykanie w 1999 roku z okazji Wielkiego Jubileuszu.

- Taki chór to nie tylko śpiew, ale także wychowanie. Dzieci czerpią niesamowitą energię od wielkich mistrzów takich jak Mozart, Beethoven czy Chopin. Muzyka klasyczna bardzo człowieka rozwija - mówi Mirella Telińska.

Chór "Cantate Deo" wykonuje na co dzień największe dzieła mistrzów światowej klasyki. Jak przyznaje Mirella Telińska, wymaga to wielu godzin pracy tygodniowo: - To się jednak opłaca. Młodzi ludzie uczą się wytrwałości, wiedzą, czego chcą w życiu - dodaje.

Już niedługo w koszalińskich szkołach zaczną się kolejne przesłuchania, które pozwolą wyłonić przyszłych chórzystów "Cantate Deo".

Więcej o samym chórze można przeczytać TUTAJ.