Młoda Polka, młody Polak

Katarzyna Matejek

publikacja 17.10.2015 16:02

Ponad 50 osób z diecezji, w tym duża grupa z jej krańców - z Krzyża Wielkopolskiego przyjechała do podkołobrzeskiego Podczela na dni formacji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Młoda Polka, młody Polak Spotkania KSM-u to formacja intelektualna i duchowa. Nie mniej ważne jest przebywanie w dobrze uformowanym rówieśniczym gronie Katarzyna Matejek /Foto Gość

- Takie spotkania formacyjne organizujemy 3 razy do roku - wyjaśniła Violetta Raczkowska prezes zarządu diecezjalnego KSM. - Zaprosiliśmy nie tylko członków KSM-u, ale także osoby, którym chcemy pokazać, kim jesteśmy i jaką wspólnotę tworzymy. Chcemy ich zachęcić do założenia oddziału w swoim mieście.

- Ze względu na czas, w którym przeżywamy synod o rodzinie, głównym tematem rekolekcji jest rodzina i wspólnota. Podczas warsztatów pracujemy w grupach nad adhortacją apostolską Jana Pawła II Familiaris consortio - z testem w dłoni zastanawiamy się nad zadaniami, jakie powinna spełniać w świecie współczesna rodzina.

Temat rodziny w formie nauk rekolekcyjnych podjął ks. Tomasz Brussy - asystent KSM archidiecezji poznańskiej. - Młodzi potrzebują zobaczyć rodzinę w jej pięknie, taką, jaka jest w zamyśle Pana Boga - powiedział. - Pewne rzeczy związane z rodziną są mniej oczywiste niż jeszcze kilkanaście lat temu. Coraz więcej młodych, zresztą za przyzwoleniem rodziców, podejmuje wspólne zamieszkiwanie przed ślubem, nie widząc w tym nic złego. Natomiast nie mają zaufania do zobowiązań, które składają sobie małżonkowie i nie chcą ich podejmować.

Podczas homilii ks. Brussy podjął temat historii KSM-u. - KSM ma wieloletnią, jeszcze przedwojenną tradycję. Zaraz po wojnie wydawano czasopisma dla katolickiej młodzieży męskiej i osobno dla żeńskiej. M.in. dlatego udało się po wojnie odrodzić KSM na ziemiach poznańskiej i krakowskiej - powiedział. Nie omieszkał cytować wyjątków męskiego "Młodego Hufca" czy "Młodej Polki". - Mimo że te teksty mają po 70 lat, to w wielu miejscach są wręcz kapitalne, bardzo praktyczne, a do tego pisane bezpośrednim językiem.

Gościem specjalnym trzydniowej formacji był bp Krzysztof Zadarko, który podjął z młodymi temat „Uchodźca - brat czy wróg?”.  - To bardzo aktualny temat - wyjaśnił ks. Andrzej Zaniewski, diecezjalny duszpasterz młodzieży. - Obecnie wśród młodzieży pojawia się w tym temacie wiele "hejtu", szczególnie w mediach społecznościowych. Dlatego zaprosiliśmy biskupa Krzysztofa, by pomógł im spojrzeć na sprawę szerzej, porozmawiał z nimi o tym.

Rekolekcje to czas modlitwy. Młodzi rozpoczęli formację wspólnym Różańcem z parafianami Podczela. Uczestniczą w codziennej Eucharystii i adoracji Najświętszego Sakramentu.

Nie brakuje czasu na rekreację - nadmorskie spacery oraz projekcję filmu.

Podczas dni formacyjnych zostaną przeprowadzone wybory zarządu diecezjalnego KSM-u.