Mądry czyli jaki?

Katarzyna Matejek

publikacja 12.06.2016 19:22

Członkowie Wspólnoty Emmanuel spotkali się, by rozważać, czym jest dar mądrości.

Mądry czyli jaki? Planując przyszłe zadania dobrze spojrzeć na nie z mądrością - z Bożej perspektywy Katarzyna Matejek /Foto Gość

Dzień skupienia spędzili w sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej.

Konferencje oraz warsztat na temat jednego z darów Ducha Świętego poprowadził ks. dr Jarosław Kwiecień, wykładowca koszalińskiego Wyższego Seminarium Duchownego.

- Co to jest mądrość Boża? Najprościej mówiąc: to widzenie wszystkiego oczami Boga - wyjaśniał ks. Kwiecień, opierając się na fundamencie życia chrześcijańskiego podanego przez św. Ignacego z Loyoli.

Polega to na takim wyborze celu życia, by ostatecznie dostąpić stanięcia twarzą w twarz z Bogiem. - Być z Nim na wieki, to cel ostateczny.

Ale jak do tego dojść? - Tak przeżyć swoje życie, by wszystko to, co robię: moje decyzje, wybory, rzeczy, które posiadam, relacje, które nawiązuję oraz to, jak je przeżywam, by wszystko to było podporządkowane celowi ostatecznemu.

Członkowie Emmanuela włączyli się tego dnia w coniedzielny rytm liturgiczny na Górze Chełmskiej - uczestniczyli we Mszy św., której oprawę muzyczną dała tym razem kapela góralska z Białego Dunajca oraz w cichą adorację Najświętszego Sakramentu.

W drugiej części dnia podsumowali pracę minionego roku i planowali następny. Po roku formacji warto zobaczyć, co udało się zrobić dobrego.

Każdy powiedział o tym, co udało mu się w ramach wspólnoty zrobić dla innych. Czasem były to czasochłonne i wymagające zadania ewangelizacyjne, jak np. organizacja weekendów dla małżeństw Miłość i Prawda, wieczorów uwielbienia, prowadzenie prac przygotowawczych do Światowych Dni Młodzieży i Forum Młodych w Częstochowie, którym Wspólnota Emmanuel poprzedzi spotkanie z papieżem Franciszkiem w Krakowie.

Czasem były to bardzo proste służby, jak np. koordynacja grafiku całonocnej adoracji podejmowanej przez członków wspólnoty w domach lub kaplicy.

- Cieszymy się, widząc to wszystko. Każdy z nas podjął w tym roku jakąś służbę. Nie było osoby, która nie włączyłaby się w jakieś małe lub duże dzieło - podsumował Tomasz Kozakiewicz, który razem z żoną Katarzyną jest odpowiedzialny za koszalińską Wspólnotę Emmanuel.

Pojawiły się propozycje nowych działań. Członkowie wspólnoty zgodnie potwierdzali także, że mają potrzebę spotykania się na adoracji Najświętszego Sakramentu, będącej jednym z podstawowych charyzmatów Emmanuela.

- Wsłuchujemy się w głos naszego biskupa Edwarda, w to, co mówi o pierwszeństwie modlitwy przed ewangelizacją - powiedział T. Kozakiewicz. - Dobrze byłoby, żebyśmy od czasu do czasu byli razem na tej modlitwie. To bardzo by nas budowało i umacniało.