Udało mi się dzięki niebu

ks. Wojciech Parfianowicz ks. Wojciech Parfianowicz

publikacja 28.09.2016 17:25

Stanisław Żabiński, znany koszaliński działacz na rzecz osób niepełnosprawnych znalazł się wśród Złotej Dziesiątki Ogólnopolskiego Konkursu "Liderzy 25-lecia".

Udało mi się dzięki niebu Stanisław Żabiński odbiera nagrodę z rąk minister Rafalskiej. Archiwum Stanisława Żabińskiego

Konkurs organizowany był przez PFRON oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wyróżnienie Stanisław Żabiński odebrał osobiście z rąk minister Elżbiety Rafalskiej. Uroczystość odbyła się 26 września w Teatrze Palladium w Warszawie. Kandydaturę koszalinianina zgłosiła fundacja "Zdążyć z Miłością".

Stanisław Żabiński jest znanym koszalińskim działaczem na rzecz osób niepełnosprawnych. Sam, po ciężkim wypadku komunikacyjnym, od 25 lat porusza się na wózku inwalidzkim.

- Ja nie mówię o tym wydarzeniu, jako o wypadku, tylko jako o przygodzie na szosie, po której musiałem zaprzyjaźnić się z wózkiem. Zrozumiałem, że to, co się stało, muszę brać, może nie rozrywkowo, ale też nie ubolewać za bardzo, tylko próbować coś z tego wyciągnąć. Udało mi się dzięki niebu, a także dlatego, że spotkałem na swojej drodze wspaniałych ludzi. Poczuliśmy bluesa i razem idziemy do przodu. Mam po co żyć, a jeśli jeszcze ktoś dostrzega to, co robię, mogę się tylko cieszyć - mówi w rozmowie z "Gościem" Stanisław Żabiński.

Koszalinianin od 22 lat działa w Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych "Ikar". Jednocześnie od 18 lat pełni funkcję Przewodniczącego Zarządu. Priorytetem jego działań jest integracja osób niepełnosprawnych i upowszechnianie wśród nich kultury. Zorganizował już ponad 80 integracyjnych imprez i spotkań szerzących twórczość osób niepełnosprawnych, w tym także swoją. Sam bowiem tworzy muzykę do tekstów autorów niepełnosprawnych zrzeszonych w Krajowym Bractwie Literackim. Od 12 lat organizuje coroczne spotkania "Wiosna w poezji muzyce i obrazach" w koszalińskim Domku Kata. Angażuje się także w Dni Kultury Chrześcijańskiej. Jego działalność opiera się na współpracy z innymi stowarzyszeniami i organizacjami, którym służy pomocą, wiedzą i zdobytym doświadczeniem. Jest twórcą Hymnu Amazonek, który od 18 lat uświetnia ich Spotkania Spartakiady i inne uroczystości.


O plebiscycie "Liderzy 25-lecia":

25 lat temu Sejm Rzeczypospolitej uchwalił pierwszą w Polsce ustawę o zatrudnieniu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Był to początek współczesnego systemu wspierania osób niepełnosprawnych w Polsce. Ustawa stworzyła nowe szanse dla funkcjonowania osób niepełnosprawnych w codziennym życiu i w rehabilitacji.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej we współpracy z Państwowym  Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ogłosiło plebiscyt na Liderów 25-lecia - tych, których działania, pomysły i inicjatywy szczególnie przyczyniły się do rozwoju systemu wsparcia Osób Niepełnosprawnych w Polsce.

Kandydatów można było zgłaszać w 5 kategoriach: dostępność, edukacja, sport, pracodawca, kultura. Wyboru Liderów dokonała Kapituła, złożona z Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, Prezesa Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.

Złotą Dziesiątkę Liderów 25-lecia wyłonili internauci w drodze głosowania oddając ponad 12 tys. głosów.