Więcej niż nabożeństwo

ks. Wojciech Parfianowicz ks. Wojciech Parfianowicz

publikacja 29.03.2017 21:16

Na co dzień niosą krzyż, nie tylko ten drewniany, którego używa się podczas drogi krzyżowej. Są niepełnosprawni intelektualnie. Na Wielki Post przygotowali misterium, które, jak wielu przyznaje, porusza.

Więcej niż nabożeństwo Misterium drogi krzyżowej przygotowane przez uczniów z Bobrowa. Zbigniew Todorowski /Archiwum ZPET w Bobrowie

Mieszkają i uczą się w neogotyckim pałacyku z XIX wieku w Bobrowie niedaleko Złocieńca, w którym mieści się jeden z domów Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych. To szkoła z internatem dla młodych ludzi z różnymi dysfunkcjami intelektualnymi, od lekkich po bardzo ciężkie.

Pozostałe dwa oddziały ZPET znajdują się w Czaplinku oraz w Drawsku Pomorskim. W sumie, jest w nich 144 uczniów, w samym Bobrowie - ponad 60, w wieku od niespełna 3 do 25 lat, czyli od przedszkola po tzw. klasy PDP, czyli przysposabiające do pracy.

Grupa z Bobrowa - pięcioro uczniów wraz z nauczycielkami - przygotowała nietypowe nabożeństwo drogi krzyżowej, które zostało zaprezentowane już w trzech miejscach w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej: w kościele zmartwychwstańców w Złocieńcu, u salezjanów w Czaplinku oraz w koszalińskiej katedrze. 7 kwietnia ekipa z ZPET będzie modliła się z osadzonymi w Zakładzie Karnym w Wierzchowie.

Przebieg nabożeństwa opisuje Anna Chylińska-Jakubowicz, nauczycielka, współautorka misterium: - Teksty rozważań są autorstwa ks. Piotra Pawlukiewicza. Uczniowie oraz nauczycielki wchodzą przez cały kościół z lampionami w rękach. Po odczytaniu rozważań z muzyką w podkładzie, na tle białego ekranu odgrywają poszczególne sceny ze stacji drogi krzyżowej. Wszystko jest odpowiednio podświetlone, a kościół zaciemniony.

- Dwie stacje zrobione są inaczej - podkreśla nauczycielka. - "Przybicie do krzyża" wyrażone jest przy pomocy dźwięku. Kościół jest wtedy całkiem zaciemniony. Wymieniane są grzechy główne i przy każdym z nich słychać odgłosy przybijania Pana Jezusa do krzyża. Z kolei samo ukrzyżowanie ukazane jest na zasadzie teatru cienia.

Jak przyznają nauczycielki, droga krzyżowa w wykonaniu podopiecznych z Bobrowa, zadziwia uczestników, którym nieraz trudno uwierzyć, że widzą przed sobą osoby z upośledzeniem intelektualnym. Przede wszystkim jednak, przygotowanie i "odegranie" misterium, ma znaczenie dla samych uczniów bobrowskiej placówki.

- To bardzo ważne w ich procesie uspołecznienia. Oni muszą wyjść przed ludzi i zaprezentować się. W ten sposób przełamują pewne bariery - mówi Anna Chylińska-Jakubowicz.

Chodzi o bariery, które w "normalnym" świecie dla wielu są niewidoczne, a przez to także niezrozumiałe. - To, co dla nas, w normie intelektualnej, jest proste, np. zwykłe wyjście do urzędu, dla nich przedstawia się zupełnie inaczej. Nawet pójście po bułki może być krzyżem, który ciężko unieść - przyznaje Małgorzata Wilk, nauczycielka, która towarzyszyła uczniom w odgrywaniu misterium.

Z inicjatywy cieszy się dyrektor placówki, Krystian Ignacak. Podkreśla, że droga krzyżowa jest jedną z okazji, która pozwala uczniom z Bobrowa wyjść z cienia i spotkać się z ludźmi, którzy na co dzień nie mają do czynienia z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Dla obu stron takie spotkanie jest bardzo potrzebne. - Chciałbym, aby nasi uczniowie traktowani byli zwyczajnie... po ludzku - mówi dyrektor ZPET.

Uczestnicy (współautorzy) drogi krzyżowej: uczniowie - Konrad Wrzask, Krzysztof Michota, Maria Grabiarz, Kamila Dziewiętkowska, Tomasz Michota, nauczycielki - Anna Chylińska-Jakubowicz, Beata Kuprowska - wicedyrektor ZPET, Emilia Komorowska, Małgorzata Wilk, Renata Klapenda, Marta Chmielewska-Kursa.

Więcej niż nabożeństwo   Część grupy zaangażowanej w przygotowanie drogi krzyżowej (nauczycielki i uczniowie) wraz z dyrektorem ZPET w Bobrowie Krystianem Ignacakiem. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość