"Przybij piątkę", nadstaw ucha

Katarzyna Matejek Katarzyna Matejek

publikacja 03.04.2017 11:51

Do słuchania o grzechu i Bożej miłości przygotowuje ich śpiew i taniec. Ok. 2000 uczniów rozpoczęło trzydniowe rekolekcje wielkopostne na hali Politechniki Koszalińskiej.

"Przybij piątkę", nadstaw ucha John Paul z Malezji uczy młodych, jak oddawać Bogu chwałę poprzez taniec. Katarzyna MAtejek /Foto Gość

Koszalińskiej młodzieży forma rekolekcji na hali sportowej nie jest obca. Przed laty uczestniczyli w podobnych, organizowanych przez Szkołę Nowej Ewangelizacji z Koszalina. I tym razem koszalińscy ewangelizatorzy czuwają nad przebiegiem kilkugodzinnych codziennych ćwiczeń duchowych, z tym że jako wsparcie dla Wspólnoty św. Tymoteusza która wraz ze swoim założycielem ks. Arturem Godnarskim - sekretarzem Zespołu Konferencji Episkopatu Polski do spraw Nowej Ewangelizacji oraz koordynatorem Przystanku Jezus - przyjechała z Gubina. Łącznie ekipa ewangelizacyjna liczy ok. 40 osób.

W poniedziałkowy poranek 3 kwietnia na halę Politechniki Koszalińskiej przybyła młodzież szkół ponadgimnazjalnych z Koszalina i Bonina. Jak informuje ks. Andrzej Hryckowian, dziekan dekanatu Koszalin, odpowiedzialny za stronę logistyczną przedsięwzięcia, udział w trzydniowych kilkugodzinnych spotkaniach potwierdziło 2300 młodych osób.

- Celem tych rekolekcji jest to, by każda z tych młodych osób mogła doświadczyć, że Bóg go kocha. Zależy nam, by doprowadzić każdego z uczestników do osobistego spotkania z Panem Jezusem - powiedział tuż przed rozpoczęciem pierwszej sesji Mateusz Warda ze Wspólnoty św. Tymoteusza.

Organizatorzy mają doświadczenie w nawiązywaniu kontaktu z dużymi grupami uczestników i zanim przejdą do wykładania kerygmatu, pomagają młodym zburzyć mur nieufności. Niemal każdy z wchodzących na halę już na wstępie ma kontakt - bezpośredni - z ekipą ewangelizatorów, gdyż ci witają młodych w progu hali podając rękę, "przybijając piątkę". Luźną atmosferę wywołują teledyski płynące z telebimu. - Najpierw łamiemy bariery, robimy to przez śpiew, muzykę, wspólny taniec - wyjaśnia M. Warda. - Potem głosimy słowo Boże, dzielimy się świadectwem przemiany, która dokonała się w nas dzięki Jezusowi.

Głębszej refleksji służyć będą dynamiki, konferencje. W programie spotkania jest także czas modlitwy - osobistej oraz wstawienniczej.

Rekolekcje potrwają do środy, wówczas młodzi będą mieli okazję przystąpić do spowiedzi św. oraz uczestniczyć w Eucharystii pod przewodnictwem bp. Edwarda Dajczaka.