Między trzema wieżami

Karolina Pawłowska Karolina Pawłowska

publikacja 13.06.2017 13:39

Ze zdumieniem odkrywali skarby kryjące się tuż za miedzą. Najmłodsi mieszkańcy zainaugurowali szlak kulturowy, który połączył ich miejscowości.

Między trzema wieżami Wędrówkę po szlaku dzieci zaczęły od iwięcińskiej świątyni. Karolina Pawłowska /Foto Gośc

Wytyczony został między Iwięcinem, Osiekami i Suchą Koszalińską - trzema wsiami, w których znajdują się przepiękne średniowieczne kościoły, opowiadające o dziedzictwie historycznym Pomorza Środkowego.

- Projekt został opracowany na potrzeby lokalnej społeczności, dla parafian nie znających skarbów, które są za płotem. Z drugiej strony często turyści, letnicy, przewodnicy opiekunowie zielonych szkół pytają mnie często przy kaplicy w Łazach: „a czy jest tu coś ciekawego do zobaczenia w pobliżu? Na dwie, trzy godziny zwiedzania?”. Ludzie, którzy przyjeżdżają z Polski nie wiedzą nic o naszych skarbach, ani o historii Pomorza. Więc jest to także zaproszenie dla gości, by poznawali, zwiedzali, podziwiali - wyjaśnia ks. Henryk Romanik, proboszcz parafii w Osiekach.

Świątynie w Osiekach, Suchej Koszalińskiej i Iwięcinie leżą na styku turystycznego Szlaku Cysterskiego oraz Pomorskiej Drogi św. Jakuba. Każda z nich jest architektoniczną perełką, kryjącą mało znane tajemnice. „Droga między trzema wieżami” to 18-kilometrowy szlak zapraszający do ich poznawania.

Jako pierwsi oficjalni użytkownicy nowego szlaku dowiadywali się o nich uczniowie z Suchej Koszalińskiej i Iwięcina. Wprawdzie pogoda pokrzyżowała plany pokonywania trasy miedzy kościołami na piechotę, ale nic nie stało na przeszkodzie, żeby wysłuchać gawęd ks. Henryka Romanika i odkrywać stare tajemnice. A także ruszyć na camino.

- Ten szlak to cząstka Pomorskiej Drogi Jakuba. Przemieszczając się nią idziemy do Santiago de Compostela. Świadomość przynależenia do wielkiej rodziny pielgrzymów europejskich, chrześcijańskich, dodaje ważności i odwagi. To jest droga, decyzja o wyjściu z domu, o wyjściu ze swoich przyzwyczajeń. Także po to, żeby móc się chwalić tym, co mamy unikalnego, pięknego, a czego jesteśmy zarówno gospodarzami, jak i strażnikami - dodaje ks. Romanik.

Realizacja wspólnego projektu parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Osiekach, parafii pw. MB Częstochowskiej w Dobiesławiu (do której należy Iwięcino) oraz gminy Sianów jest możliwa dzięki Funduszowi Inicjatyw Obywatelskich przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W ramach projektu w wakacje we wszystkich trzech kościołach będą organizowane  prelekcje i koncerty jako oferta kulturalna dla mieszkańców i turystów wypoczywających nad morzem w okolicznych miejscowościach. Odbędą się także piesze rajdy dla dzieci i seniorów. Szlak będzie miał odpowiednie oznakowanie, swoje foldery i albumy o charakterze promocyjnym i edukacyjnym.