Z sąsiedzką pomocą

Katarzyna Matejek Katarzyna Matejek

publikacja 03.10.2017 14:11

Tegoroczna akcja charytatywna "Zapałka nie ogrzeje" będzie dłuższa i trafi nie tylko do potrzebujących wsparcia diecezjan, ale też do poszkodowanych przez letnie nawałnice.

Z sąsiedzką pomocą Wolontariuszy Caritasu - dorosłych, młodzież i dzieci - spotkamy w październiku i listopadzie na ulicach, cmentarzach i terenach przykościelnych. Katarzyna Matejek /Foto Gość

W ramach ogólnopolskiej kampanii "Zapałka nie ogrzeje", w niedzielę 15 października wolontariusze Caritas naszej diecezji staną na ulicach, cmentarzach oraz na terenie kościołów, by kwestować na rzecz ludzi potrzebujących wsparcia w rozpoczynającym się sezonie grzewczym. Pomoc trafi do osób starszych, chorych, będących w trudnej sytuacji materialnej oraz rodzin wielodzietnych. Każdy darczyńca otrzyma w zamian pudełko zapałek z logo Caritas.

- W tym roku chcemy rozszerzyć naszą akcję i skierować pomoc również do osób poszkodowanych przez wichury w Borach Tucholskich - powiedział ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. - Jako diecezja sąsiadujemy z parafiami, w których żywioł dokonał ogromnych spustoszeń, z gospodarstwami, które straciły prawie wszystko. Chcemy przyjść im z sąsiedzką pomocą. Zakup opału na zimę, zwłaszcza tam, gdzie trzeba było wznieść nowy dach lub odbudować budynek, będzie ogromnym wsparciem dla ludzi, którzy jeszcze przez wiele miesięcy będą się zmagali ze skutkami nawałnic.

Poszkodowanym pomoże nie tylko centrala Caritas DKK, ale także niektóre jej mniejsze oddziały. O przekazaniu zebranych funduszy w ramach zbiórki "Zapałka nie ogrzeje" poza diecezję mogą zadecydować same parafialne i szkolne Caritasy. - W tym roku Parafialne Zespoły Caritas i Szkolne Koła Caritas są zaproszone do tego, by dochód przekazać na rzecz poszkodowanych w okolicach Rytla. Mogą to zrobić, zwłaszcza jeśli uznają, że na terenie ich parafii nie ma osób potrzebujących pomocy w zaopatrzeniu w opał na zimę, a mimo tego chcą podjąć wysiłek kwestowania - wyjaśnia dyrektor.

Akcja potrwa wyjątkowo długo - rozpocznie się 15 października i potrwa do 23 listopada. Wydłużony termin zbiórki publicznej ma ułatwić wolontariuszom znalezienie odpowiedniego terminu włączenia się w akcję. Szczyt akcji przypadnie na dni poprzedzające Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny.

Honorowy patronat nad akcją objął ordynariusz diecezji bp Edward Dajczak. Patronat medialny sprawuje Gość Niedzielny.