Kim byliśmy, kim jesteśmy

Katarzyna Matejek Katarzyna Matejek

|

GOSC.PL

publikacja 27.11.2021 12:28

Troskę o tożsamość diecezji w ósmej sesji synodu wyraziły komisje ds. katechizacji i historyczna.

Kim byliśmy, kim jesteśmy 8. sesja rozpoczęła się tradycyjnie - modlitwą przed Najświętszym Sakramentem w łączności z mniszkami ze Słupska. (screen) Katarzyna Matejek /Foto Gość

Po raz ósmy spotkali się członkowie II Synodu Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, by debatować nad przyszłością diecezji. Podczas sesji, która odbyła się 27 listopada, poświecili czas sprawom przedstawionym przez komisje ds. katechizacji i historycznych.

U progu Adwentu, rozpoczynając sesję przed Najświętszym Sakramentem – w transmisji prowadzonej z kaplicy klasztoru sióstr klarysek w Słupsku – bp Edward Dajczak przypomniał, że Kościół lokalny nieustannie rozpoznaje aktualne działanie Boga. Żałował, że członkom synodu przeżywającym kolejną sesję w formie zdalnej trudno doświadczyć daru wspólnoty w spotkaniu twarzą w twarz, dlatego zaprosił zebranych, by wsłuchując się w początek Ewangelii wg św. Marka, nawiązujący do chrztu Chrystusa w Jordanie, powrócili duchem do własnego chrztu. – To powinno w nas budzić świadomość daru i zrozumienie, że wszyscy powinniśmy stawać się braćmi i siostrami – powiedział, zachęcając do dzielenia się wiarą. Dar i zadanie, jak stwierdził, to szansa stawania się człowiekiem świadomym bliskości z Bogiem. Tę zdolność uznał za pożądaną i – w nadziei – ostatecznie odzwierciedloną przez prace synodu.

Część roboczą sesji rozpoczęły głosowania nad projektami uchwał synodalnych dwóch komisji – ds. charytatywnych i ekonomicznych. Następnie swoje projekty przedstawiły komisje ds. katechizacji i ds. historycznych.

Zwracając uwagę na postępujące zjawiska sekularyzacji społeczeństw, relatywizmu i indywidualizmu, a także specyfikę diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, komisja ds. katechizacji zaproponowała powołanie Rady Katechetycznej, która byłaby ciałem opiniującym i doradczym w organizacji katechezy w diecezji. W jej skład powinni wejść przedstawiciele wszystkich środowisk realizujących katechezę.

Jako podstawowe miejsce katechezy wskazano parafię, a jako jej realizatora – katechetę, dlatego poświecono uwagę tożsamości i stałej formacji nauczycieli katechezy. Obecnie w posługę tę w diecezji angażuje się ok. 620 kapłanów, osób konsekrowanych i świeckich.

– Nie należy rezygnować z obecności katechezy w parafii, ale czynić ją jak najbardziej owocną, co wynika z podmiotowej roli Kościoła w Polsce. Kiedy tego zaczyna brakować, to nauczanie religii traci wyznaniowy charakter – mówił ks. dr Radosław Mazur, sekretarz komisji ds. katechizacji. Jak dodał, nie tylko uczniowie są odbiorcami katechezy, ale też dorośli, np. w ramach tzw. katechezy specjalnej, w tym znajdujący się w specyficznych sytuacjach. Komisja uznała, że godne docenienia i wsparcia jest odkrywanie katechetycznego potencjału grup, ruchów i stowarzyszeń kościelnych.

Tłem rozmów nad projektem komisji ds. historycznych była troska o pamięć Kościoła koszalińsko-kołobrzeskiego o pierwszym biskupstwie w Kołobrzegu, działalności misyjnej biskupa Reinberna i św. Ottona z Bambergu. Rolę strażników tej pamięci szczególnie powinny sprawować parafie, pieczołowicie gromadząc i konserwując archiwalia kościelne. Ponadto przypomniano o wymogu prowadzenia kroniki parafialnej oraz ogólnie dostępnych ogłoszeń duszpasterskich.

– Żeby dobrze funkcjonować w przyszłości, powinniśmy korzystać z tego, że jesteśmy bogaci tym, co pozostawili po sobie nasi poprzednicy – powiedział przewodniczący komisji ds. historycznych ks. dr Tadeusz Ceynowa o dorobku pisanym i architektury sakralnej, oraz szacunku do niego, czemu służy m.in. archiwum diecezjalne. – Tego szacunku musimy uczyć kolejne pokolenia, żeby mogły one poznawać swoją małą ojczyznę.

Tematem były nie tylko obiekty sakralne, ale też tereny przykościelne, jak cmentarze parafialne, w tym troska o groby kapłanów, również niemieckich, braci i sióstr zakonnych, dobrodziejów. Postulowano ożywianie lokalnej pamięci o świętych i błogosławionych, którzy przebywali na terenie diecezji, i powołanie instytucji kustosza pamięci, czuwającego nad upamiętnianiem osób i wydarzeń ważnych dla tożsamości Kościoła lokalnego. Komisja zaleciła ustanowienie diecezjalnego odznaczenia Pro Ecclesia Coslinensi-Colubregana, którym biskup diecezjalny mógłby symbolicznie wyróżniać każdego roku osoby zaangażowane w ukazywanie walorów dziedzictwa materialnego i duchowego Kościoła lokalnego.

Dziewiąta sesja synodalna odbędzie się 26 lutego. Wówczas zaprezentuje swój projekt komisja ds. duszpasterstwa i nowej ewangelizacji.